Akşam yemeği masum çıktı!

Akşam yemek yediğiniz için kilo aldığınızı mı düşünüyorsunuz? Akşam 20.00'den sonra yenen yiyeceklerin yakılamayıp yağa dönüşeceği düşüncesi birçok kişinin ortak fikri. Yapılan son bilimsel çalışmalar bu popüler söylentinin pek de doğru olmadığını ortaya çıkardı

20 Ekim 2016, Perşembe 13:30 Son Güncelleme:
A A
Akşam yemeği masum çıktı!
Londra’daki King’s College araştırmacıları, çocuklar üzerinde yaptıkları 4 yıllık araştırma sonunda, akşam 20.00'den sonra yemek yemekle kilo fazlalığı arasında anlamlı bir ilişki olmadığını buldu.

Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, bu önemli araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

“Araştırma kapsamında 4-10 yaş arası 768 çocuk ve 11-18 yaş arası 852 çocuğun dahil olduğu toplam bin 620 çocuğun beslenme alışkanlıkları incelendi. Verilerin istatistiksel analizi akşam 8 ile 10 arasında akşam yemeği yiyen çocukların, aynı yaşta olup öğlen 2 ve akşam 8 arasında yemek yiyen çocuklara göre obez ya da aşırı kilolu olma bakımından daha büyük bir risk taşımadıklarını gösterdi.

'ÖNEMLİ BİR FARK YOK'

Çalışanın bulguları araştırmacılar için şaşırtıcı oldu. Geç yemek yemekle aşırı kilolu olmak arasında bir ilişki ortaya çıkmasını umuyorlardı fakat bunun doğru olmadığı bulundu. Bu çalışmaya göre saat 20.00’den önce akşam yemeği yiyen çocuklarla daha geç yemek yiyenler arasında günlük enerji alımı bakımından önemli bir fark bulunmuyor.

'DAHA FAZLA ARAŞTIRMAYA İHTİYAÇ VAR'

Bu yeni bulgular, çocukların ne yiyeceği kadar ne zaman yiyeceğine dair önerileri içeren diyet tavsiyelerini destekleyecek bulguları sunmak açısından halihazırda yeterli kanıt olmadığını düşündürmektedir. Çocukluk obezitesinde yeme zamanının etkisini araştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Bu bağlantıyı araştıran ilk çalışmalardan biri olarak bu analizin başka çalışmalarda da tekrarlanması yararlı olacaktır.”

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (22 Ocak 2020)