Aktaş Barajı 15 bin 800 dekar tarım arazisini bu yaz suyla buluşturacak

Aktaş Barajı 15 bin 800 dekar tarım arazisini bu yaz suyla buluşturacak

Aktaş Barajı 15 bin 800 dekar tarım arazisini bu yaz suyla buluşturacak

26 Haziran 2019, Çarşamba 13:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İZMİR'in Ödemiş ilçesinde, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Aktaş Barajı'ndan bu yaz 15 bin 800 dekar tarım arazisine sulama suyu verileceği bildirildi.

Aktaş Çayı üzerine yapılan 44.38 milyon metreküp su tutma hacmine sahip Aktaş Barajı'nın inşaatı geçen yıl tamamlandı. 4.79 milyon metreküp dolgu yapılan gövdesi kil çekirdekli yarı geçirimli olarak inşa edilen ve Ödemiş'in kırsal İlkkurşun, Bülbüldere, Yusufdere, Sekiköy ve Yeniköy ve Kayaköy mahallerindeki arazileri sulayacak olan, temelden yüksekliği 105 metre olan barajda 17.25 milyon metreküp su birikti. Barajdan bu yaz Ödemiş Ovası'na ilk kez su verileceği bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Aktaş Barajı'nın 15 bin 800 dekar verimli tarım arazisini modern sulama ile buluşup, bölge üreticisine yıllık yaklaşık 14 milyon lira daha fazla kazanç sağlayarak çiftçilere adeta bayram havası yaşatacağını söyledi. Barajın sulama hattında son kontrollerin yapıldığına dikkati çeken Bakan Pakdemirli "Kontrollerin ardından suya hasret toprakları suyla buluşturacağız. Bu sayede üreticimiz bir yılda ikinci hatta üçüncü ürün hasadı olanağı yakalayacak. Ayrıca proje, sulama maliyetlerini düşürecek. Tarlalarda yüzde 40 ile 60 arası verim artışı sağlayacak" dedi. Bakan Pakdemirli, projenin 1350 kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti.

Yüksel BALCI / ÖDEMİŞ (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder