Aktif Yaşlı Merkezi'nde aktif yaşlanıyorlar

Aktif Yaşlı Merkezi'nde aktif yaşlanıyorlar

Aktif Yaşlı Merkezi'nde aktif yaşlanıyorlar

29 Eylül 2019, Pazar 12:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Aktif Yaşlı Hizmet Merkezi'nde yaşlı bireylere sanatsal, sportif aktiviteler sunup, danışmanlık hizmeti verilerek sosyal bir hayat sürmeleri sağlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hizmet verilen Aktif Yaşlı Hizmet Merkezi Atatürk Kültür Parkı içerisinde yer alıyor. 65 yaş üstü bireylere kendilerini daha iyi hissedebilecekleri bir ortam sunan ve yaşam kalitelerini artırmayı hedefleyen Aktif Yaşlı Hizmet Merkezi'nde bireylere spor, fizik tedavi, sanat ve sosyal aktivitelerin yanı sıra danışmanlık gibi hizmetler sunuluyor. Günde 70 kişinin hizmet aldığı ve yaklaşık 400 üyesi bulan merkez, spor ve egzersiz çalışmaları, psikolojik ve gerontolojik danışmanlık hizmeti, eğitimler, sanatsal ve kültürel faaliyetler, kurslar, rutin sağlık kontrolleriyle yaşlılara hem bedensel hem de ruhsal destek sağlıyor.

SAĞLIĞIMA SPOR SAYESİNDE KAVUŞTUM

Emekli hemşire Gülbahar Esen, yıllardır yaşadığı sinir sıkışmaları ve belindeki şiddetli ağrılardan Aktif Yaşlı Merkezi'nde katıldığı spor egzersizleri sayesinde kurtulduğunu ifade ederek, “Merkeze gelip spor egzersizlerine katıldım. Bütün şikayetlerim geçti. Şeker ilacı ve kolesterol ilacı da artık kullanmıyorum. Bunların hepsini spora borçluyum. Buradan çağrım lütfen bizim yaşımızdakiler evlerinde televizyon karşısında boş boş oturup hareketsiz kalmasınlar, buraya gelip etkinliklere katılsınlarö diye konuştu.

BURADA YAŞLILIĞIMIZI BİLE UNUTUYORUZ

Merkezdeki Türk Sanat Müziği etkinliğine katılan emekli eczacı Mustafa Karaduman, “Merkeze bu yıl başladım. Türk Sanat Müziği'ni duyunca hemen başvurdum. Konyaaltı Belediyesi'nde de bir süre halk müziğine katılmıştım. Burada geçirdiğimiz 2 saatte bütün sıkıntılarımızı unutuyoruz. Yaşlılığımızı bile unutuyor huzur dolu mutlu oluyoruz" diye konuştu.

TATİLE GİTMEK İSTEMEDİM

Aktif Yaşlı Merkezi'yle tanıştıktan sonra yaz tatiline bile gitmeye ihtiyaç duymadığını ifade eden 66 yaşındaki Fatma Yılmaz, “Neredeyse bütün yaz buradaydım, kopamadım. Tatile gitme ihtiyacı bile duymadım. Arkadaş çevresi, güzel ortam, istediğim her şey burada var. Yaz boyunca yabancı dil, müzik ve ahşap boyama gibi etkinliklere katıldım. Şimdi de resim ve örgü derslerine katılıyorum. Bu yaşlarda kaslarımız güçsüzleşiyor ellerimizi ve beynimizi çalıştırmak bize çok iyi geliyor. Kaliteli yaşlanmak istiyoruz" diye konuştu.

ŞİMDİ RESİM YAPIYORUM

Aktif Yaşlı Merkezi'ne gelmeden önce resim yapma konusunda bir deneyiminin olmadığını söyleyen Lale Hangüller de "4 aydır resim kursuna katılıyorum. Daha önce elime kalem almamıştım. Ama eğitmenimiz sayesinde kalemle çizmeyi ve boyamayı öğrendim. Çok güzel bir ortamımız var. Büyükşehir Belediyesi'ne bundan dolayı çok teşekkür ederim" dedi.

ALZHEMİER BİZDEN UZAKLAŞIYOR

Emekli makine mühendisi 72 yaşındaki Erdal Türkler de, “Öğrenmenin sonu yok, merkezde örgü işlerine başladım. Amaç Alzheimer denen vebayı uzaklaştırmak. İnsan yaş alıp yavaş çalıştığı için beyindeki nöronlar ölmeye başlıyor ama sosyal faaliyetlerle bu nöronları yenileyip aktif hale tutmak mümkün" dedi.

TERAPİ HİSSİ VERİYOR

Merkezde verilen ahşap boyama derslerine katılan Canan Akcan da ahşap boyamanın kendisini ayrı mutlu ettiğini ifade ederek renklerle boyalarla oynamanın, rengarenk şekiller üretmenin kendisine terapi olduğunu ve streslerini unuttuğunu söyledi.

DENGE EGZERSİZLERİ

Merkezde yaşlı bireylere spor eğitimi veren Elif Topaloğlu, insanların yaş aldıkça kas kaybı yaşadığını ve denge kaybı oluştuğuna dikkat çekerek, bu kapsamda yaşlı bireylere denge egzersizleri yaptırarak, bu rahatsızlıkları en azından geriletip durdurabilmeyi hedeflediklerini söyledi.

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anjelika Akbar'la ikinci yıl kutlaması