"Albert Camus'yü KGB öldürmüş olabilir"

Fransız yazar Albert Camus'un ölümü ile ilgili yeni bir tartışma konusu açıldı. Ünlü yazarın hayatını kaybettiği 1960 yılındaki trafik kazasına Fransız devletinin ve KGB'nin karıştığı iddia edildi.

06 Aralık 2019, Cuma 13:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Fransız yazar Albert Camus'un ölümü ile ilgili 2011 yılında ortaya çıkan arşiv bulguları üzerine yapılan araştırmalar genişletilmeye başlandı.Fransız devletinin ünlü yazarı öldüren 1960'taki trafik kazasına yardım ve yataklık yapmış olabileceği öne sürülüyor.

46 yaşında hayatını kaybeden Camus'nün Sovyet karşıtı söylemleri nedeniyle Sovyetler Birliği'nin istihbarat ve gizli servisi olan KGB'nin ajanları tarafından öldürüldüğü konuşuluyor. İtalyan yazar Giovanni Catelli ilk kez bu teoriyi 2011 yılında ortaya atmıştı. Giovanni Catelli, Çek şair Jan Zabrana'nın Cely Zivot isimli kitabının İtalyanca çevirisinden bazı bölümlerin çıkarıldığını fark etmişti.

Araca zarar verilmiş olabilir

Araca zarar verilmiş olabilir

Bu bölümde Zabrana, karanlık işler konusunda bilgisi olan bir kişinin, KGB'nin Camus'nün bineceği otomobilin tekerlerine zarar vererek, ölümle sonuçlanan kazaya neden olduğunu anlattığını ve KGB'nin suçlanacağını aktarmıştı. Zabrana'nın günlüklerinde yazan o paragraf ise şöyleydi: Bugüne kadar herkes Camus'nün sıradan bir trafik kazası yüzünden öldüğünü sandı. Bana kaynağını söylemeyi reddeden adam bu kişinin tamamen güvenilir olduğunu iddia etti.

İddiaya göre KGB'ye bu operasyon için emri zamanın Sovyetler Birliği İçişleri Bakanı Dmitri Şepilov vermiş. Kaynak, Şepilov'un Camus'nün yazılarında özel olarak eleştirilen bir Sovyet yetkilisi olduğunu aktarıyor. Bu emrin de, mart 1957'de Franc-Tireur gazetesinde Camus tarafından yayınlanan bir makaleye misilleme olarak verildiğini belirtiyor. Şimdi Catelli, araştırmalarını "Camus'nün Ölümü" (The Death of Camus) adlı bir kitapta genişletti.

Fransız istihbaratının da bilgisi vardı

Fransız istihbaratının da bilgisi vardı

İtalyan avukat Giuliano Spazzali ile temasa geçen Catelli avukatın, Zabrana'nın eşi Verges ile Camus'nün ölümü hakkında yaptığı bir sohbeti aktardı. Verges'in daha fazla kanıtının olduğunu söyleyen avukat, kendisine Fransız istihbaratının onaylanmasıyla yapılan bir KGB suikastı olduğunu aktardığını belirtti.

İngiliz yayıncılarla kitabın İngilizce çevirisi hakkında konuşan Catelli, “Akademisyenlerin olayın basit bir kaza olduğu eski görüşünü devam ettirmeyeceğini umuyorum. Bence Albert Camus'nün anısına borçluyuz” dedi. Edebiyatın ünlü ismi Camus'nün 4 Ocak 1960 yılında öldüğü otomobil yayıncısı Michel Gallimard'a aitti. Arabayı süren Gallimard kontrolü kaybederek bir ağaca çarpmış, Camus olay yerinde Gallimard ise birkaç gün sonra hayatını kaybetmişti.

Cezayir doğumlu yazar kazadan 3 yıl önce Edebiyat dalında Nobel ödülüne layık görülmüştü. Karar açıklanırken bu ödülün “Zamanımızda insan vicdanının sorunlarını aydınlatan ileri görüşlü samimiyetini yansıtan önemli edebi eserleri” nedeniyle verildiği açıklanmıştı.

Mine Üçgün- Hürriyet

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 30'a yükseldi