ALES sınav giriş belgesi yayınlandı mı? Sınav yerleri ne zaman yayınlanır?

ALES sınav giriş belgesi yayınlandı mı? Sınav yerleri ne zaman yayınlanır?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı mayıs ayının 5'inde gerçekleşecek. Sınava yaklaşılırken on binlerce kişi sınav giriş belgelerinin yayınlanıp yayınlanmadığını araştırıyor. İşte konu hakkındaki detaylar...

18 Nisan 2019, Perşembe 17:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor. 

2019'un ilk ALES'i ise 5 Mayıs'ta gerçekleşecek. Sınav için en önemli belge elbette sınav giriş belgesi... Bu nedenle adayların sıklıkla sorduğu soru "ALES sınav giriş belgesi ne zaman yayınlanır?" şeklinde...

ALES SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANIR?

ALES sınav giriş belgeleri için ÖSYM'den yapılan net bir açıklama yok. Fakat bu önemli belge sınavdan 10 gün önce açıklanıyor. Bu durumda ALES sınav giriş belgelerinin 26 Nisan'da adayların erişimine açılması bekleniyor.

ALES KAÇ SORUDAN OLUŞUYOR?

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanıyor. Sayısal testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; sözel testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşuyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar