Alevi seçimlerinde arbede

Şanlıurfa'daki Alevi Kültür Derneği kongresinde, başkanlık adayı iki grubun tartışmasında arbede çıktı

22 Kasım 2009, Pazar 15:51
A A

Şanlıurfa'da kısa süre önce kurulan Alevi Kültür Derneği kongresinde, başkanlık için aday olan iki grubun tartışmasında arbede çıktı. Yaklaşık 150 kişinin birbirine girdiği arbede, polisin araya girmesiyle büyümeden önlendi.

6 ay önce, kentteki Alevi kökenli yurttaşların bir araya gelmesiyle kurulan Alevi Kültür Derneği Şanlıurfa Şubesi, ilk kongresini yapmak üzere bugün Özdiker Pasajı'nda bulunan dernek binasında toplandı. Kuruluşundan itibaren geçici başkanlık görevini yürüten Nadir Aykaç ile İbrahim Müsri'nin adaylıklarını açıkladığı kongre öncesi, dernek üyesi 152 kişiden 64'ünün oy kullanabileceği açıklandı. 

3 AY ŞARTI TEPKİ ÇEKTİ

Tüzük gereği oy kullanabilmek için derneğe 3 aydır üye olma şartı bulunduğunun açıklanması, seçimlerde oy kullanamayacağını öğrenen adaylardan İbrahim Müsri'nin taraftarlarının tepkisine neden oldu. Bunun üzerine Müsri'nin taraftarları ile mevcut başkan Aykaç'ın yakınları arasında başlayan sözlü tartışma kısa süre içerisinde pasajın koridorlarında arbedeye dönüştü. 

Birbirine saldırmak isteyen başkan adaylarının yakınları, diğer dernek üyeleri ve ihbar üzerine pasaja gelen polislerin araya girmesiyle kavgaya dönüşmeden yatıştırıldı. Dernek seçimlerinin Nadir Aykaç tarafından planlı bir şekilde yapıldığını ve başkanlığı kaptırmamak için bu yola başvurduğunu ileri süren Müsri ve daha sonra tepki için kongre salonunu terk etti. Tepki sözleriyle salonu terk eden dernek üyeleri, itiraz haklarını kullanacaklarını olayı hem genel merkezlerine, hem de yargıya taşıyacaklarını ifade etti.

Yaşananların ardından 64 üyenin katılımıyla yapılan kongrede ise, İbrahim Müsri'nin adaylıktan çekilmesiyle tek liste halinde gidilen kongrede Nadir Aykaç, başkanlığa seçildi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.