Aleviler zorunlu din dersi için eylemde

Aleviler zorunlu din dersi için eylemde

Ankara'da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından "Zorunlu din dersi"nin kaldırılması amacıyla eylem düzenlendi

09 Ekim 2010, Cumartesi 15:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çeşitli Alevi dernekleri ile siyasi partilerin destek verdiği grup, Ziya Gökalp Caddesi üzerinde toplandı. Burada bir konuşma yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş, zorunlu din dersi uygulamasının kabul edilemez olduğunu belirterek, çocuklarının bu uygulama nedeniyle adeta asimile edildiğini savundu.

Gümüş, eylemlerinin sonuç alıncaya kadar süreceğini bildirdi. Grup daha sonra ellerindeki pankart ve dövizlerle Sakarya Caddesi’ne yürüdü. Buradaki meydanda toplanan grup üyeleri düzenlenen Semah gösterisini izledi.

"20 MİLYON ALEVİ 30 YILDIR ZULÜM ALTINDA"

Daha sonra söz alan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, federasyon üyeleri olarak yine meydanlara indiklerini ifade ederek, "Bu ülkede 20 milyon alevi yaşıyor ve çocukları 30 yıldır zorunlu din dersi nedeniyle zulüm altında" dedi.

Son günlerde türban konusunun gündemde olduğunu anımsatan Balkız, din ve vicdan hürriyeti açısından Aleviler’in sorunlarına da kulak verilmesi gerektiğini kaydetti.

Kasım ayında Ankara’da Dünya Alevi Kurultayını toplayacaklarını ve bunun çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Geçmez, bu kurultayda Alevilerin sorunlarını tartışacaklarını bildirdi.

KESK Başkanı Sami Evren de bir devletin tüm vatandaşlarının din ve vicdan hürriyetini koruması gerektiğini ifade etti. Eyleme katılan diğer derneklerle parti yöneticileri de birer konuşma yaptı. Eyleme katılanların 24 saat süreyle Sakarya Caddesi’ndeki meydanda oturma eylemi yapacakları bildirildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'den Nijerya'daki terör saldırılarına kınama