Alevilerden bölünmüş çalıştay

Alevilerin beklentilerini öğrenmek, sorunlarını çözmek için başlatılan Alevi Çalıştayı'nda sona gelindi

29 Ocak 2010, Cuma 05:00
A A
Alevilerden bölünmüş çalıştay

7’nci ve son Alevi Çalıştayı dün Ankara Kızılcahamam’da, bazı Alevi örgütlerinin protestosunun gölgesinde başladı. Çalıştayın başladığı saatlerde Ankara’da bir başka toplantı vardı.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Alevi Kültür Dernekleri Temsilcisi Ercan Geçmez, Pir Sultan Abdal Derneği Ankara Şube Başkanı Fevzi Gümüş davetli oldukları halde çalıştaya katılmadıklarını açıkladı.

Balkız, çalıştaya sadece Cem Vakfı ve çevresinin katıldığını ileri sürdü. AK Parti ile Cem Vakfı’nın Alevi-İslam tanımı üzerinden Alevilere ‘yeni elbise giydirmeye’ çalıştığını savunan Balkız, “Alevi Açılımı, diğer açılımlar gibi hüsranla sona erecek” dedi.

TOPLANTIYA KATILANLAR

Kızıcahamam’da 3 gün sürecek Alevi Çalıştayı’na ise TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, eski milletvekillerinden Arif Sağ, gazeteci Oral Çalışlar, Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Hamza Aktan, AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 40 kadar davetli katılıyor.

Çalıştay gündeminde yer alan ‘Alevlik: Çerçevelendirme Sorunları’ konu başlığı, tepkiler üzerine geri çekildi. Çalıştayın ilk gününde, cemevlerine ibadethane statüsü kazandırma, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapısı, zorunlu din dersleri gibi konular masaya yatırıldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.