Alevlerle kuşatıldık

Türkiye dün alevlerin kuşatması altında kaldı. Kuzeybatıda İzmit, Bursa, Yalova, batıda Denizli, güneyde Alanya'da orman yangınları çıktı. Ülkenin 3 köşesinde çıkan yangınlarda 514 futbol sahası büyüklüğündeki ormanlık alan küle döndü

24 Ağustos 2009, Pazartesi 09:48
A A

Yalova: Armutlu ilçesinde rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılan yangında, 150 hektarlık (250 futbol sahası) ormanlık alan küle döndü.Yangına 3 helikopter, 7 dozer ve 17 ararözle müdahale edildi. Çevre illerden uçak ve helikopter istendi. Rüzgarın etkisiyle yangın deniz kıyısına kadar indi. Gazetemiz baskıya girerken yangın halen devam ediyordu.

Denizli: Çamiçi mevkiindeki makilik alanda başlayan ve rüzgarın etkisiyle ormana sıçrayan yangın için İzmir, Muğla ve Antalya’dan helikopter istendi.
20 hektarlık (32 futbol sahası) alanda etkili olan yangına 5 helikopter, 5 arazöz, 1 dozer ve 100’den fazla orman işçisinin yanı sıra vatandaşlar müdahale etti. Yerleşim yerlerine 500 metre uzaklıkta çıkan yangın kısmen kontrol altına alındı. Yangının E.D. (45) ve oğlu A.D.’nin (17) evlerinin bahçesindeki kuru otları ateşe vermesi nedeniyle çıktığı belirlendi. Baba-oğul gözaltına alındı.

Alanya: Dimçayı mevkiinde çıkan yangında 4 hektar (6 futbol sahası) çamlık alan küle döndü. Yangına 2 itfaiye aracı, 5 arazöz, 30 söndürme işçisi ile 2 helikopter müdahale etti. Yangın kontrol altına alındı.

İzmit: Merkeze bağlı Kulfallı köyü yakınlarındaki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangına çok sayıda itfaiye aracı ile havadan bir helikopterle müdahele edildi. 3 saatte kontrol altına alınan yangında 4 hektar (6 futbol sahası) ormanlık alan kül oldu.

Bursa: Büyükorhan ilçesinde çıkan yangın rüzgarın etkisiyle 40 hektarlık (60 futbol sahası) alana yayıldı. Tedbir amacıyla Balıkesir Dursunbey’in Kuşköy ve Terzi köyleri boşaltıldı. Yangına 4 helikopter ve 50 ararözle müdahale edildi. Tren raylarından çıkan kıvılcımdan başladığı öne sürülen yangın söndürüldü.

Seydişehir: Konya Seydişehir’de çıkan anız yangınında, yaklaşık 100 hektarlık (160 futbol sahası) tarım alanı zarar gördü. Yangın yaklaşık 4 saat süren çalışmayla söndürüldü.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.