Alışverişin sıradışı adresi...

Moda olan ve herkesin giydiğini, kullandığını değil de daha farklı şeyler arıyorsanız...

26 Ağustos 2009, Çarşamba 13:21
A A

Ayşegül Sarsar / POSTA agsarsar@posta.com.tr

Alış veriş merkezlerindeki onlarca mağaza, dünyaca ünlü markaların zincirleri dört bir yanımızı sararken modayı takip etmemek neredeyse imkansız. İyi ama, moda olan ve herkesin giydiğini, kullandığını değil de daha farklı şeyler arıyorsanız... Özellikle son dönemlerde büyük ilgi görmeye başlayan özel kreasyonların yer aldığı butikler, sıradışı olmak ama günün trendlerini de takip etmek isteyenlerin tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Bu butiklerden biri öncelikle ismiyle dikkat çeken ‘Midnight Express’.

Yabancıların da ilgisini çeken bu butik, altını çizdiği ‘farklılık’ ile yıllarca Türkiye’nin imajını yaralayan Oliver Stone’un filmine de sıradışı bir karşılık veriyor sanki... Moda tasarımcısı Banu Bora ve eşi mimar Tayfun Mumcu’nun yarattığı Midnight Express ilk olarak geçen yıl Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanı’nda açıldı. Büyük ilgi gören tasarım butiğinin ikinci ve üçüncü şubeleri Bebek’te açıldı. Geçtiğimiz ay ise Midnight Express yepyeni bir adreste, Nişantaşı’nda modaseverlerle buluştu. Mısır Apartmanı’ndaki butik şimdi modanın merkezi Nişantaşı’na taşındı. Kadırgalar Caddesi N:8’de hizmet veren bu sıradışı butiğin yaratıcısı Banu Bora ile henüz bir ay önce taşındığı yeni mağazasında buluştuk. İşte eşini benzerini hiçbir yerde bulamayacağınız tasarımların yer aldığı Midnight Express Butik’in hikayesi...

Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Marmara Üniversitesi’nden sonra Londra’da moda tasarımı eğitimi aldım. Türkiye’ye döndükten sonra Altınyıldız’da, NetWork markasını yaratan ekipte yer aldım. NetWork ve Boyner için tasarımlar yaptım. 2004 yılı itibariyle kendi tasarım ofisimi kurdum, 2006 yılında Banu Bora isimli ilk koleksiyonumu tasarladım ve 2008 yılında ise Eşim Tayfun Mumcu ile Midnight Express’i hayata geçirdik. Midnight Express Tayfun ve benim başlattığım bir proje. İstanbul’da Türk tasarımcıların, Türkiye’den çıkan iyi şeyleri bir araya getirip satan bir adresin eksikliği bizi bu işe itti. Sonra da ürün çeşidi zamanla çoğaldı. Başlangıçtan çok kısa süre sonra bize ortaklarımız Daniela ve Niso İpekel katıldı. İki aileden oluşan bir aile şirketiyiz diyebilirim... Hepimiz bir yandan bize heyecan veren bir yandan da müşterimizle paylaşmak istediğimiz tasarımların peşindeyiz.

Midnight Express Butik’i anlatır mısınız?

Midnight Express; kıyafet, mücevher, mobilya ve ev aksesuarlarının bir arada sergilendiği, birçok genç Türk tasarımcıyı bir arada bulabileceğiniz, bunun yanında Midnight Express’in lüks, bohem stiline uyan dünyanın dört bir yanından tasarımcılara da yer veren, ilginç hediyeler ve sizi neşelendiren fikirler barındıran bir butik.

Neden bu ismi seçtiniz?

Midnight Express ismi bize göre en kuvvetli Türk markası idi. İçindeki negatif hatıraların artık ironik olduğunu düşündük ve sanırım bu anlaşıldı.

Butiğinizde kimlerin tasarımları satılıyor?

Banu Bora ve Tayfun Mumcu, Aslı Filinta, Simay Bülbül, Zeynep Erdoğan, Ümit Ünal, Begüm Salihoğlu, Cashmere’in Love, ÖrgeTurga, Zeynep Erdoğan, Alef, Arman, Bora Aksu, Raisa Valhessa, Yazbukey, Toy watch, Misela, Apriati ve adını sayamadığım birçok tasarımcının ürünleri satılıyor. Ayrıca yabancı markalardan April May, Stresis, Zoe & Morgan...

Bu tasarımlar daha çok kimlere hitap ediyor?

Bu tasarımcılar farklı şeyler arayan, alış verişi keyif için yapan, bizimle dünyamızı paylaşmak isteyen herkese hitap ediyor.

Sizce Midnight Express’i diğer butiklerden ayıran özellikler neler?

Midnight Express; Türk tasarımcıları, Kapalıçarşı’daki artisanları, mobilya, mücevher, ev aksesuarları ve modayı bir arada sunan tek butik.

Fiyat aralığı için ne diyebilirsiniz?

Midnight Epress’te; Midnight Express etiketli T-shirtler : 45-65 TL arasında, elbiseler ve tunikler 225-395 TL arasında.

Her tasarımdan sadece bir tane mi var?

Bazı tasarımlardan sadece bir tane var. Bazılarından ise limitli sayıda bulmak mümkün.

Bir kıyafet tasarlarken bedenine nasıl karar veriyorsunuz? Yani 36 beden mi olacak 38 mi , 40 mı?

Bir abiye kıyafet tek bir bedende tasarlanıyor. Kıyafet abiye değilse 36-38- 40 olarak üç bedende hazırlanıyor.

40 beden giyen biri, 36 beden bir abiye kıyafet beğenirse ne yapıyorsunuz?

Beğendiği model onun bedenine göre, ona özel olarak dikiliyor.

Diyelim ki müşteriniz Midnight Express’deki kıyafetlerden birinin modelini çok beğendi ancak farklı bir renk ve farklı bir kumaş olmasını tercih ediyor. Bu tür bir değişiklik yapmak da mümkün mü?

Kumaş konusunda değişiklik çok yapmıyoruz. Ama farklı renk taleplerini elbette değerlendiriyoruz.

Türkiye’de moda ve tasarım konusunda ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’de moda ve tasarım bu konuya ilgi duyan gençlerin çoğalması, iyi eğitim veren okulların açılması ve bu gençlerin ürünlerini satabilecekleri fuarlar ve butiklerin çoğalmasıyla ümit verici bir hızla gelişiyor.

Tarzını en çok beğendiğiniz modacılar kimler?

Bora Aksu, Zeynep Erdoğan, Aslı Filinta, Hakan Yıldırım ve Ümit Ünal.

Gelecekle ilgili projeleriniz neler?

Midnight Express’te daha çok heyecan verici tasarımcıya yer vermek ve Midnight Express’i daha fazla alıcıya ulaştırmak öncelikli hedefimiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.