Aliyev gazetecilere ev hediye etti, ortalık karıştı

Aliyev gazetecilere ev hediye etti, ortalık karıştı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 22 Temmuz Ulusal Basın Günü kapsamında 255 gazeteciye daire hediye etti

24 Temmuz 2017, Pazartesi 21:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Xalq Qazeti gazetesinin haberine göre, Bakü'de yaptığı konuşmada Aliyev, "Yetkililer, ifade ve basın özgürlüğünün işlerinde kusur yapmalarına izin vermeyeceğini biliyor. Bu yüzden gazeteciler benim yardımcılarım" dedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, başka bir etkinlikte Aliyev, Azerbaycan'da basın özgürlüğünün 'tamamen sağlandığını' söylemiş ve ülkede basın üzerinde kısıtlamalar olmadığını ifade etmişti.

Ancak ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, farklı bir manzara sunuyor.

'AZERBAYCAN BASINI ÖZGÜR DEĞİL'


Freedom House 'Dünyada Özgürlükler Raporu'nda Azerbaycan'da basını 'özgür olmayan ülkeler' sınıflandırmasına alıyor.

Azerbaycan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün 2017 Dünya Basın Özgürlüğü listesinde ise 180 ülke arasında 162'inci sırada yer alıyor.

Hediye olarak ev alanlar arasında olan hükümet yanlısı Haqqin internet sitesinin genel yayın yönetmeni, yazı işleri müdürü ve sahibi, "Cumhurbaşkanına müteşekkiriz ve umarız meslektaşlarımız da yeni inşa edilecek dairelerden nasiplenirler" dedi.

DAİRELERİ RÜŞVET OLARAK GÖRDÜ


Ancak başka gazeteciler bu hediyeyi onaylamıyor.

Araştırmaları nedeniyle tutuklama ve tacize maruz kalan gazeteci Hatice İsmailova, 'Arzularına yenik düşmeyerek, rüşvet olarak daire kabul etmeyen gazetecileri' tebrik etti ve "Sizin eviniz kalbimizde" dedi.

Gazeteci Kemal Ali ise "Bedava daire diye bir şey yoktur. Bu hediyeleri kabul edenler ne tür ahlaki yükümlülük taşıyacaklarının farkındalar" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a yumurtalı saldırı