Aliyev'den doğalgaz tehdidi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye'ye sattıkları doğalgaz ücretlerini artıracaklarını söyledi

17 Ekim 2009, Cumartesi 20:42
A A

Türkiye’ye piyasa fiyatının çok altında gaz verdiklerini belirten Aliyev, "Azerbaycan yıllardır Türkiye’ye dünyadaki fiyatların üçte birine, yüzde 30’una doğal gaz satıyor. Bunu herkes biliyor. Hangi ülke kendi kaynaklarını, özellikle bu devirde dünyadaki fiyatların yüzde 30’una satar ve bunu kabul edebilir? Yani bu hiçbir mantığa sığmayan bir konudur" dedi.

Türkiye ile geçen yıl nisan ayından bu yana sürdürülen çok sayıda görüşmenin sonuç vermediğini söyleyen Aliyev, "Gazımız dünyadaki fiyata olmasa da, hiç olmasa o fiyata yakın fiyattan satılsın istiyoruz.

Rusya gazıyla aynı fiyata olmasa da, hiç olmazsa bundan yüzde 8, yüzde 10 daha az olsun, ama bu oran yüzde 50 olmasın. Hangi ülke bunu kabul edebilir ki?" diye konuştu.

'TÜRKİYE'NİN ÖNERİSİNİ KABUL ETMEYİZ'
Kendilerine piyasa fiyatından yüzde 70 daha düşük fiyat önerildiğini söyleyen Aliyev, bu fiyatta kimseye gaz satmayacaklarını vurguladı. Geçen 2 yılda konuyu fazla abartmadıklarını, mevcut şartlarda gaz ihracatı için alternatif güzergahları incelemeleri gerektiğini dile getiren Aliyev, ancak imkanlarının tükendiğini ve (Türkiye tarafından verilen) öneriyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.