Alkali gıdalar hangileridir? Alkali beslenme nedir?

Günümüzde birçok kişinin menüsü kimyasal ve toksinli, çok fazla şekerli ya da çok fazla tuzlu olan işlenmiş paket gıdalardan oluşuyor ve bu durum vücudumuzun dengesini altüst edebiliyor. Daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanın yolu ise alkali besinlerden tüketmekten geçiyor...

06 Aralık 2018, Perşembe 11:26 Son Güncelleme:
A A
Hardal Tohumu

Hardal Tohumu

Hardal tohumu hardaldan bağımsız olarak binlerce faydaya sahiptir. Birçok hastalığın şifasında doğal bir yöntem olarak kullanılan hardal tohumu mide için oldukça faydalıdır. Alkali olması özelliği sayesinde midedeki asit düzeyini dengelemeye yardımcı olur.

Beyaz Lahana

Beyaz Lahana

Beyaz lahana bazen diyetlerimiz arasında zorunluluktan tükettiğimiz bir sebzedir. Beyaz lahanayı tüketmek özellikle alkali özelliği için tüketmek çok önemlidir. Beyaz lahanayı sarma şeklinde daha kolay tüketebilirsiniz.

Yeşil bezelye

Yeşil bezelye

Yeşil bezelye, farklı tarz yapılan yemekleri ve tadı sayesinde oldukça sevilen ve tercih edilen bir sebzedir. Bu sebzenin bir özelliği de alkali oranının yüksek olmasıdır. Alkali ürünler vücuda girdikleri zaman vücutta rahatlama ve iyileşme hissederler.

 

Karalahana

Karalahana

Karadeniz yöresinin bir parçası haline gelmiş olan karalahana, içerdiği yüksek demir oranı kadar alkali oluşuyla da bilinmektedir. Bu özellikleri karalahanayı besleyici ve faydalı besin sınıfına sokmaktadır.

 

Pazı

Pazı

Pazı, yeşil sebzeler arasında en çok tüketilenlerin başında gelmektedir. Alkali özelliğiyle de vücut sistemini düzenleyip toparladığı için özellikle hastalıklara karşı direnci düşük kişilerde veya kışın tüketilmektedir.

Rezene

Rezene

Rezene çayı genel olarak uykusuz kalındığında veya midesel şikayetlerde kullanılan bir çaydır. Sağlık amacıyla tüketilen bu çayın alkali olarak vücudu düzene soktuğu da bilinmektedir.

Spirulina Yosunu

Spirulina Yosunu

Spirulina yosunu genel olarak asidik düzeyi dengelemek amacıyla kullanılan bir tat vericidir. Yosun türleri genel olarak aynı özelliklere sahip olsalar da en faydalı yosunlardan biri spirulina’dır.

Arpa

Arpa

Tahıl grubunda olan arpa da yine alkali besinlerde gösterilebilmektedir. Alkali özelliği sayesinde vücudu dengeleyerek düzene girmesine yardımcı olur. Yemek ve ekmeklerinizde bolca tercih edebilirsiniz.

Kereviz

Kereviz

Kereviz yemeklere lezzet katan oldukça besleyici ve sağlıklı bir besin maddesidir. Kerevizin saymakla bitmeyen faydalarından biri de alkali olma özelliğidir. Alkali besinlerin başında gelen kerevizi zeytinyağlı olarak tüketebilirsiniz.

Pancar Yaprağı

Pancar Yaprağı

Pancar kadar pancar yaprağının da birden çok faydası bulunmaktadır. Alkali besin grubunun bir parçası olan pancar yaprağı, besleyici olmasıyla da tercih edilen bir üründür.

Yenilebilir Çiçekler

Yenilebilir Çiçekler

Yenilebilir çiçekler bir dönemin yemek fenomeni haline gelmişti. Yenilebilir çiçekleri salatalarınızda ve sade olarak pişirmeden tüketebilirsiniz. Bu çiçekler hem tat olarak hafif bir doku bırakacak hem de alkali özelliği sayesinde birçok faydasını gösterecektir.

 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.