Alkol kilo aldırır mı? Alkol neden kilo aldırır?

Alkol kilo aldırır mı? İşte, güzel alkol sofrasında en çok aklımızdan geçen ve canımızı sıkan sorudur bu. 'Keyfim yerinde, alkol içiyorum. Ancak bunlar bana göbek olarak geri dönecek mi?' Hele hele diyetteyseniz, tüm gece aklınızdan şunlar geçer, alkol kilo aldırır mı, rakı kilo aldırır mı, votka kilo aldırır mı? Eveti alkol kilo aldırır. Ama alkol neden kilo aldırır? İşte cevapları.

26 Ağustos 2020, Çarşamba 17:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Alkol daha fazla kalori almanıza neden olur

Alkol daha fazla kalori almanıza neden olur

Alkol tüketiminden sonra kişiler kontrolünü kaybediyor ve daha yüksek kalorili yiyeceklere yönetiliyor. Genellikle normalde aldıklarından 300-400 kcal fazla alıyorlar. Araştırmaya 1000 kişi katıldı. Gönüllülerin alkol alım sıklığı ve diyetleri incelendi. Alkol almadıkları günlerde erkeklerin 2400, kadınların ise 1700 kalori aldığı kaydedildi. İçki içtiklerinde ise her iki cinsin de %9 oranında daha yağlı yiyecekler tercih ettiği görüldü. Bunun sebebi olarak kontrol eksikliği gösteriliyor.

 Alkol kan şekerinizi hızla düşürür

Alkol kan şekerinizi hızla düşürür

Alkol içerdiği aşırı kalori ve kana hızlı karışması nedeni ile vücuttaki yağ miktarının hızla artmasına neden olacaktır. Ayrıca alkolün yanında alınan çerez, cips ve yağlı mezeler farkında olmadan çok fazla enerji alımına neden olabilir. Uzun süre bir şey tüketmedikten sonra alkol tüketimi, kan şekerinizin hızlı düşmesine neden olup, bu da gecenin sonunda dürüm, kokoreç, çorba gibi ertesi gün pişman olacağınız yiyeceklerin tüketilmesiyle sonuçlanabilir. 


 1 gram alkol, 7 kalori

1 gram alkol, 7 kalori

Alkollü içkilerin kilo kontrolünü zorlaştırdığı biliniyor ancak bunun nedeni sadece yüksek kalorili olmaları ya da içilen şekerli kokteyller değil. Düşük kalorili ya da şekersiz içkileri tercih etseniz bile 1 gram alkol 7 kalori içeriyor ve bu kalorilerin vücut için hiçbir besin değeri yok.

 Alkol kalorinin depolanmasına neden oluyor

Alkol kalorinin depolanmasına neden oluyor

Buna göre içki içildiğinde vücut, sindirim önceliğini alkole veriyor. Örneğin aynı anda makarna ve alkolden 100 kalori alırsanız, vücut öncelikle alkolü vücuttan atmaya çalışıyor. Bu da makarnadaki kalorilerin depolanmasına neden oluyor.


 Alkol, glukagon üretimini engelliyor

Alkol, glukagon üretimini engelliyor

Glukagon, vücudun glikoz üretimi ve yağ yakımında görev alıyor ancak alkol bu hormonu olumsuz etkiliyor. Alkolü zehir olarak algılayan karaciğer, ilk iş olarak alkolü vücuttan atmaya çalışıyor ve diğer görevlerini erteliyor.


 Alkol, karaciğerin iyi çalışamamasına neden olur

Alkol, karaciğerin iyi çalışamamasına neden olur

Sağlıklı yiyecek seçiminin önüne geçiyor: Alkol kullanıldığında yeme isteğinin artmasının nedeni, karaciğerin alkolü işlemeye çalışırken kan şekerini düzenleyememesi. Bu da yeme isteğini arttırıyor.


 Bira göbeği şehir efsanesinden ibaret değil

Bira göbeği şehir efsanesinden ibaret değil

Aldh1a1 isimli enzimden dolayı fazla tüketilen alkol bel ve kalça bölgesine birikerek yağlanmaya neden oluyor. Bu enzimin etkileri kadınlarda östrojen hormonunu baskı altına alırken özellikle orta yaşlarda östrojen seviyesinin düşmesiyle bel bölgesinde yağlanma problemleri başlıyor. Bira göbeği adı verilen bölgesel kilo artışının nedeni östrojen eksikliğiyle bağdaştırılıyor. Bira göbeğinin erkeklerde yaygın olarak görülmesinin nedeni, östrojen seviyelerinin düşük olması.


  Alkolden kaçarken kaloriye yakalanıyorsunuz

Alkolden kaçarken kaloriye yakalanıyorsunuz

Hafif biralar, içimi kolay kokteyller ya da gazlı alkollü içecekler kulağa masum gelse de normal bir alkollü içkiden daha fazla tatlandırıcı içeriyor. Bu nedenle vücudunuza daha fazla kalori girmesine neden oluyor. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız aromalı ve şekerli hafif kokteyler yerine bir kadeh şarap içmek daha az kalori almanızı sağlar.


 Alkol, yağ yakmayı engeller

Alkol, yağ yakmayı engeller

Alkol tüketimi mide, karaciğer ve böbrekler başta olmak üzere birçok iç organımıza zarar verir. Yağ yakma sürecini ve vücut sistemlerinin çalışma verimliliğini azaltır. Vücudun bu zararlı etkilere uzun süre maruz kalması ise yağ yakma yeteneğini önemli ölçüde etkileyerek kilo almaya ve vücutta yağ birikimine neden olur. Son olarak alkol, kas fonksiyonlarının yerine gelmesinde ve kas gelişiminde gerekli olan testosteron da dahil olmak üzere, vücudun hormon üretimini de olumsuz etkiler.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Amerikalılar neden obez?