Alkol tüketimi ve stres de hemoroit hastalığını tetikliyor!

Basur adı ile bilinen ve kimi evrelerinde kanama ve sarkma sorunları ile karşılaşılan hemoroit hastalığının tetikleyicilerinin altında yanlış tuvalet alışkanlıkları, sebze ve meyveden fakir, fast-food ve kuru gıdadan yana zengin beslenme gibi yanlış beslenme alışkanlıkları yatıyor. Ayrıca obezite de basur oluşumunu tetikliyor. Ancak sadece bunlar değil, alkol tüketimi ve stres de basur nedenleri arasında yer alıyor! Peki nasıl? | Posta.com.tr Özel

09 Kasım 2021, Salı 13:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Vücudumuzda çok önemli olan hemoroit dokusu şişip sarkmaya başlarsa, içindeki toplardamar sisteminin basıncı artarsa o zaman hemoroit, halk arasında basur hastalığı adı verilen bir hastalığa dönüşüyor. Normalde hemoroit dokusu, bağlı bulunduğu bölüme sıkı sıkıya bağlı. Ancak zorlanma veya şişmeyle sarkmaya başlarsa, aşağı doğru inerse o zaman bir hastalığa dönüşüyor çünkü sarkma beraberinde kanama ve ağrı getiriyor. Tuvalette uzun süreler vakit geçirme, obezite, sebze ve meyveden yana fakir beslenme, fast-food tüketimi hemoroit hastalığının nedenleri arasında yer alıyor.

Gebelik döneminde de hemoroit tetiklenebiliyor ancak bildiğimiz tüm bu nedenlerin yanı sıra bir başka neden de hemoroit hastalığına neden olan faktörler arasında yer alıyor: Alkol!

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Taşçı'nın verdiği bilgilere göre alkol beyine etki eden nörotoksik bir madde. Karaciğere de olumsuz etkileri olan alkol, karaciğerin toksinleri yok etme etkisini azaltıyor. Bu da karaciğerde ödem oluşturarak safra oluşumunu azaltıyor. Bunun sonucunda yağlı dışkılıma meydana geliyor. 

Alkolün karaciğere verdiği hasar sonucu oluşan yağlı dışkılama ve ishal durumu makatın son kısmındaki mukozayı bozuyor. Bu bölgede makatta çatlaklar oluşabiliyor ve çatlaklardan içeri giren mikroplar sonucu apseler meydana gelebiliyor.

Alkol, ayrıca damarların genişlemesine yol açıyor. Ancak damarlar genişlediğinde toplardamarlar büzülemiyor. Bu nedenle hemoroit riski artıyor.

Özellikle makat bölgesindeki damarlar genişlediğinde, tuvaletteki ıkınma hareketiyle, halk arasında basur memesi olarak tanımlanan hemoroit memeleri büyümeye başlıyor Bu büyüme de kanama ve pıhtılaşmaya yol açabiliyor.

Alkolün bir kez kullanılmasında sindirim sistemi mukozasında ödem ve kızarıklık gibi bulgular oluşabiliyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hasan Taşçı, bağırsağın son kısmındaki hemoroit memelerinin mukozasındaki rahatsızlığın hemoroit bulgularına benzeyen bulguları oluşturabileceğini belirtiyor.

Sürekli alkol tüketen kişilerin damarları sürekli geniş kalıyor ve bu durum da hemorit hastalığına zemin oluşturuyor.

Stresin vücuttaki tüm hormonal mekanizmaları etkilediğini ve vücudun direncini azaltacağını belirten Prof. Dr. Hasan Taşçı, stresli durumlarda böbreküstü bezlerinden salgılanan hormon miktarında artış gözlendiğini belirtiyor. Bu değişime bağlı olarak tansiyon değişiklikleri oluyor ve nabızda hızlanma meydana geliyor.

Kişi stres altındayken damarların genişlemesine bağlı olarak yüzde kızarmalar meydana geliryor. Stres vücut direncini azalttığından stres altındaki kişilerde de her türlü hastalığa yatkınlık görülüyor.

Stresin hemoroitle doğrudan ilgisi olmasa da stres sonucu mukozalardaki kan damarlarının genişlemesi hemoroit memelerini olumsuz etkileyebileceğini belirten Prof. Dr. Taşçı, sindirim sisteminin çalışmasını olumsuz etkileyen stresin, ishal ya da kabızlık sorunlarına yol açabileceğini belirtiyor.

Hem ishal hem de kabızlık hemoroit memelerini rahatsız eden ve zarar veren durumlar. Bu nedenle özellikle kabız hemoroit memelerinin süngersi yapısının genişlemesi basur hastalığına yol açabiliyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kimseyle konuşamadığımız derdimiz: Hemoroit!