Alkol yasağı ne zaman başlıyor?

Onay için bugün Köşk'e gönderilen yeni alkol yasası, Resmi Gazete'de yayımlanmasından en az 90 gün sonra yürürlüğe girecek. Yani, alkol yasağı bu yaz yürürlüğe girmeyecek

28 Mayıs 2013, Salı 13:22
A A

Yeni alkol düzenlemesi onay için bugün Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi...

TBMM'de kabul edilen torba yasaya son anda eklenen alkollü içkilerin 22.00-06.00 saatleri arasında perakende satışını yasaklayan düzenlemeyle ilgili ilginç bir detay da ortaya çıktı.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANMASINDAN 90 GÜN SONRA


Yürürlüğe giren yasanın 35'inci maddesine göre, alkollü içki yasaklarını düzenleyen 2'nci maddenin 5'inci ve 7'nci fıkraları, yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasını izleyen 90 gün sonra yürürlüğe girecek.

Beşinci fıkra, alkollü içkilerin 22.00 ila 06.00 saatlerinde perakende satış yasağını, 7. fıkra ise alkollü içkilerin, işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satılamayacağını düzenliyor.

15 GÜN ONAY SÜRESİ

Yasa bugün TBMM tarafından Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi. Normalde 15 gün inceleme süresi bulunan Cumhurbaşkanı'nın onay süresinin bu ay sonunu bulması bekleniyor. Haziran'ın ilk günlerinde yasa Resmi Gazete'de yayımlansa bile üç aylık süre Eylül ayı başında dolacağı için Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında büfe, market ve bakkallarda alkollü içkilerin geceleri satışı mümkün olabilecek.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.