Alman hükümetinden flaş 'soykırım' kararı

Reuters'in haberine göre Alman hükümeti, Parlamentoya Cuma günü gelecek olan ve 1915'i soykırım olarak niteleyen karar tasarısına destek kararı aldı

20 Nisan 2015, Pazartesi 17:02
A A

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Alman hükümetinin, Federal Meclis’e 1915 olaylarıyla ilgili sunulan karar tasarısını desteklediğini bildirdi. Seibert, Berlin’de Federal Basın Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

1915 olaylarıyla ilgili hazırlanan ve cuma günü Federal Meclis’te görüşülecek karar taslağına atıfta bulunan Seibert, "1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili, "Birinci Dünya Savaşı’nda Ermenilerin yaşadıkları, 20. yüzyıla korkunç bir şekilde iz bırakan katliam, etnik temizlik, tehcir ve soykırım örneklerindendir" ifadesini kullandı. Seibert, karar tasarısının hükümetle görüşülerek hazırlandığını, tasarıda Almanya’nın Holokost’taki sorumluluğunu kabul ettiğinin de yinelendiğini söyledi.

Sözcü Seibert, çekilen acıların ve işlenen suçların adının konması isteğinin anlaşılır ve önemli olduğunu ifade ederek Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşma sağlanmasının da en az bunun kadar önemli olduğunu belirtti. Almanya’nın, 2010 yılında iki ülke arasında başlayan yakınlaşmayı memnuniyetle karşıladığını ve gelecekte de buna destek olacağını ifade eden Seibert, tarihçilerden oluşan ortak bir komisyonun kurulması konusunun da yeniden gündeme gelebileceğinin ve bunun somut sonuçları olabileceğini kaydetti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.