Almanya'dan Türk siyasetçilere engel sinyali

Almanya'dan Türk siyasetçilere engel sinyali

Almanya Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmaier, Almanya'da da Türk siyasilere yönelik Hollanda'dakine benzer bir 'yasağın' ihtimal dışı olmadığını söyledi. Almanya Federal Cumhuriyeti'nin geçen 60 yıl içinde böyle bir durumdan her zaman kaçındığını ifade eden Altmaier, "Ancak bu gelecek için açık bir çek değil" ifadesini kullandı

13 Mart 2017, Pazartesi 15:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ZDF televizyonunun sabah programına katılan Almanya Başbakanlık Müsteşarı Peter Altmaier, Alman yasalarının ihlal edilmesi veya "tamamen kabul edilmez şeyler" söylenmesinin kırmızı çizgileri olduğunu belirtti. Altmaier, buna Türk siyasilerin Nazi karşılaştırmasının da dahil olduğunu söyleyen Altmaier, bununla birlikte "kırmızı çizginin ne zaman aşıldığını söylemek konusunda çok dikkatli davrandığını" da sözlerine ekledi.
 

İÇİŞLERİ BAKANI: SEÇİM KAMPANYASI İSTEMİYORUM


Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de Türk siyasilerin Almanya'da seçim kampanyası yapmasına karşı olduğunu söyledi. Bakan, ancak Hollanda'daki gibi bir seyahat yasağının ise akıllıca düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

Deutsche Welle'nin haberine göre Almanya'nın kamu televizyonu ARD'de dün akşam yayınlanan haber programına katılan Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Türk politikacıların Almanya'da seçim kampanyası düzenlemesine karşı olduğunu söyleyerek, "Bunu istemiyorum. Almanya'da Türk seçim mücadelesine yer yok" şeklinde konuştu.

Türk siyasilere yönelik Hollanda'daki gibi bir seyahat yasağı getirilmesinin çok akıllıca düşünüp taşınmak gerektiğini vurgulayan Alman Bakan, bu tür etkinliklerin sınırlarının Alman Ceza Yasası'nda belirtildiğini de kaydetti. De Maiziere, "Kim Almanya Federal Cumhuriyeti'ne veya anayasal düzenine hakaret eder ve kötü niyetle dil uzatırsa suç işlemiş olur" dedi.


'TARTIŞMA TIRMANDIRILMAMALI' 


Birlik Partileri Meclis Grup Başkanı Volker Kauder de Kölner Stadt-Anzeiger gazetesine yaptığı açıklamada seçim kampanyaları ile ilgili tartışmanın tırmandırılmaması uyarısında bulundu. Kauder, "Almanya Avrupa Birliği'nin en büyük ulusu olarak yine de Ankara ile ilkesel olarak görüşmeye devam etmektedir, Türk hükümeti Alman hükümetinin bu kararını güçleştirmesine rağmen" ifadelerini kullandı.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ankara'daki barajlarda su oranı yüzde yüz arttı! ASKİ'den açıklama