Almanya sığınmacılar için kayıt merkezleri kuracak

Almanya'da hükümet ortakları haftalardır süren tartışmaların ardından sığınmacılara yönelik politikalar konusunda anlaştı

06 Kasım 2015, Cuma 00:28
A A
Almanya sığınmacılar için kayıt merkezleri kuracak

 Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik partisi Genel Başkanı Angela Merkel, Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Hristiyan Sosyal Birlik partisi Genel Başkanı Horst Seehofer’in üzerinde anlaştığı iltica paketi temelde iltica başvurularını hızlandırmayı ve Almanya’ya girişleri daha sıkı kontrol etmeyi amaçlıyor. Paket kapsamında sığınmacılar için kayıt merkezleri kurulması, sığınmacıların kaldıkları bölgelerin dışına çıkmalarının engellenmesi, uyum kursları ve dil kurslarına katılım payı ödemeleri gibi bir dizi önlemler yer alıyor.

ÜÇ HAFTA İÇİNDE SONUÇLANDIRILACAK


Önlemlerin başında Almanya’ya gelen sığınmacıların kayıt işlemlerinin hızlandırılması bulunuyor. Buna göre, özellikle Balkan ülkelerinden gelenler ve Almanya’da kalma şansı bulunmayan sığınmacılar, daha önce başvurusu reddedilenler ve geçerli evrakları olmayanlar, Almanya çapında kurulacak 3 veya 5 adet kayıt merkezlerine  yerleştirilecek. Bu kişilerin başvuruları ve tüm işlemleri burada tamamlanacak. İltica şansı olmayanların durumu bir hafta gibi bir sürede karara bağlanacak. Şayet temyize gidilirse, bu da en geç iki hafta içerisinde sonuçlandırılacak. Prosedür sonunda sığınma hakkı reddedilenler doğrudan bu merkezlerden sınır dışı edilecekler.

SEYAHAT SINIRLAMASI


Kurulacak kayıt merkezlerine yerleştirilenlere seyahat sınırlaması getiriliyor. Mülteciler, bulundukları kayıt merkezinin sorumlu olduğu sınırların dışına çıkamayacak. Sınırlamaya uymayanların yardımı kesilecek. İhlalin tekrarlanması durumunda ise doğrudan sınır dışı edilecek.

HERKESE AYNI KİMLİK

Önlemler kapsamında mülteciler ve iltica talebinde bulunanlar için tek tip kimlik verilerek, karışıklığın giderilmesi de yer alıyor. Ancak verilecek kimlikle sunulan hizmetlerden yararlanmak mümkün olacak. Ayrıca, sosyal yardım alan mültecilerin uyum kursları ve dil kurslarına katkı payı ödemeleri de alınan önlemler arasında bulunuyor.

Ahmet YILDIRIM - ALMANYA / DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İspanyol porno starının siyah beyaz hikayesi