Almanya Snowden'a iltica imkanı verilmesine karşı

Alman hükümeti, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın eski çalışanı Edward Snowden'a iltica imkanı verilmesine karşı çıkıyor

04 Kasım 2013, Pazartesi 20:36
A A
Almanya Snowden'a iltica imkanı verilmesine karşı

Alman hükümeti, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski çalışanı Edward Snowden’a iltica imkanı verilmesine karşı çıkıyor.

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Snowden'ın Almanya’ya gelmesi için koşulların mevcut olmadığını, bunun temmuz ayında incelendiğini söyledi. ABD ile ilişkilerin bozulması konusunda uyarıda bulunan Seibert, transatlantik ittifakının kendileri için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Seibert, hükümetin ABD ile istihbarat servisleri arasında sözleşme yapılması konusunda devam eden görüşmelerle ilgili ise ayrıntılı bilgi vermedi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Jens Teschke de Snowden'ın Moskova'da dinleme olasılığının bulunduğunu belirterek, "Bir araştırma komisyonu kurulması durumunda, Snowde'ı Rusya’da sorgulama imkanı olabilir" dedi.

Almanya’da Federal Meclis’te yer alan Hristiyan Birlik Partileri dışındaki üç parti, Snwoden’a Almanya’da iltica olanağının verilmesini ve burada dinlenmesini talep ediyor.

Moskova’da Snowden ile görüşen Alman Milletvekili Hans-Christian Ströbele, Snowden’ın ABD gizli servislerinin dinleme faaliyetlerini aydınlatmasında Almanya’ya yardımcı olmak istediğini ifade etmiş, güvenlik ve ikamet konusunda garanti verilmesi durumunda Almanya’ya gelmeye hazır olduğunu belirtmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.