Almanya ve Avusturya yürüyen mültecilere kapılarını açtı

Almanya ve Avusturya yürüyen mültecilere kapılarını açtı

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'deki bir tren istasyonu'nda bekletilen binlerce sığınmacı dün Avusturya'ya geçmek için sınıra doğru yürümeye başlamıştı. Mültecilere kapılarını açan Almanya ve Avusturya ülkelerine girmelerine izin verdi

05 Eylül 2015, Cumartesi 10:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avusturya Başbakan´ı Werner Faymann Macar meslektaşı Viktor Orban ile yaptığı telefon görüşmesi sonrası bu kararı açıkladı. Faymann, kararın, Macaristan-Avusturya sınırındaki dramatik durumun sona erdirilmesi için Almanya Başbakan´ı Angela Merkel ile yapılan görüşme sonrası alındığını belirtti.

100 OTOBÜS, İLK MÜLTECİLERİ AVUSTURYA´YA GETİRDİ

Karar sonrası yola çıkan yaklaşık Macaristan hükümetinin devreye soktuğu 100 otobüs, ilk grup mülteciyi Macar sınırından Avusturya tarafına getirdi.

Avusturya sınırına getirilenlerin sayısı iki bini buldu. Sınırda bekleyen Avusturyalılar´ın mültecileri alkışlarla,

"Hoş Geldiniz" pankartlarıyla karşıladıkları ve yiyecek-içecek sundukları bildirildi.  Ayrıca, mültecileri Viyana´ya getirmek üzere sınırda özel trenlerin de bekletildiği gelen haberler arasında.

BİN 200 MÜLTECİ BUDAPEŞTE´DEN YÜRÜYEREK AVUSTURYA SINIRINA ULAŞMAYA ÇALIŞMIŞTI

Macar polisinin verdiği rakamlara göre, Budapeşte´den trenle Avusturya´ya götürülmeyen yaklaşık olarak bin 200 mülteci yürüyerek sınıra ulaşmak üzere yola çıkmıştı. Macaristan´ın Avusturya sınırına olan 170 kilometrelik mesafede, dramatik durumlar yaşanırken, Almanya ve Avusturya mültecileri almayı kabul etti.

YÜRÜYÜŞTE BİR KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Macaristan´ın Bicske kentinde Afgan bir mülteci demiryolu üzerinde ölü bulundu. Macar haber ajansı MTI´nin bildirdiğine göre, sağlık ekiplerinin 50 yaşındaki mülteciyi tekrar yaşama döndürmek için gösterdikleri çabalar sonuç vermedi.

Ölüm nedeni araştırılan mültecinin, Perşembe günü Bicske tren garında bekletilen 350 kişilik mülteci grubunda olduğu öğrenildi. 

Bu trenin Avusturya´ya gidişi son anda Macar hükümetince engellenmişti.

Tren garından dün öğleden sonra çıkmayı başaran mülteciler Avusturya sınırına doğru yaya yola çıkmışlardı. 

Polis, mültecileri, Budapeşte´nin 40 kilometre yakınındaki Bicske ketindeki mülteciler yurduna götürmek istemişti.

MİDİLLİ VE KOS'TA  GAZLI MÜDAHALE

Öte yandan Ege’de, Ayvalık’ın karşısındaki Midilli Adası’nda büyük bölümü Afgan olan üzere 1000 kadar mülteci, Atina’daki Pire Limanı’na hareket etmeye hazırlanan “Blue Star 1” adlı feribot gemisini işgal etmeye kalkıştı.

Günlerdir limanda bekleyen mülteciler “Atina... Atina” diye slogan atarak gemiye binmek istedi. Polis, gözyaşartıcı gaz kullanarak mültecilerin gemiye binmelerini engelledi.

Bodrum’un karşısındaki İstanköy (Kos) Adası’nda ise bir grup fanatik Yunan, “Kos’u biz temizleyeceğiz” diye bağırarak Atina’ya gidebilmelerini sağlayacak gerekli evraklar için karakolun önünde bekleyen mültecilere saldırdı. Çok sayıda mülteci darp edildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çeşme'de darp edilen model corona virüse yakalandı