Almanya'da büyüme beklentilerin altında kaldı

Almanya'da bu yılın ilk çeyreğinde Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) çeyrek bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 1,1 arttı. Ülkede büyüme beklentilerin altında gerçekleşti

13 Mayıs 2015, Çarşamba 17:38
A A
Almanya'da büyüme beklentilerin altında kaldı

Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) verilerine göre, 2015 yılının ilk üç aylık diliminde mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH artışı, yüzde 0,5’lik beklentinin altında kalarak yüzde 0,3 düzeyinde gerçekleşti.

Ülkede 1. çeyrek GSYH yıllık bazda ise yüzde 1,3’lük beklentiye karşın yüzde 1,1 arttı. Ülkede çeyrek bazda kıyaslandığında, büyümeye pozitif katkılar çoğunlukla iç talepten geldi. Haneler ve kamu yılın başında nihai tüketim harcamalarını artırdı.

Sermaye oluşumu da artış gösterirken, dış ticaret ülkenin ekonomik büyümesi üzerinde aşağı yönlü bir etki yaptı. 2015 yılının ilk çeyreğindeki ekonomik performans yurt içinde istihdam edilen 42,4 milyon kişiyle gerçekleşti.

Ülkenin söz konusu dönemde mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmamış büyümesi ise yüzde 1,1 olarak belirlendi. Öte yandan, Avrupa’nın lokomotif ülkesi olarak görülen Almanya geçen yılı yüzde 1,6’lık büyümeyle kapatmıştı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.