Almanya'dan gelen ilik Zeynep'e can oldu

Almanya'dan gelen ilik Zeynep'e can oldu

Manisa'da yaşayan ve 9 aydır uyumlu ilik bekleyen lösemi hastası Zeynep Topçu (8), Alman donörden alınan ilikle sağlığına kavuşacak. Almanya’dan kurye aracılığıyla getirilen ilik, dün hastane odasında damar yoluyla Zeynep’e nakledildi

20 Eylül 2018, Perşembe 10:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya’dan getirilen uyumlu ilik, dün Ege Üniversitesi Hastanesi’nde Zeynep’e nakledildi. İki yıldır mücadele ettikleri bu hastalık nedeniyle zor günler geçirdiklerini ifade eden baba Abdülkadir Topçu, Almanya’dan gelen uyumlu iliğin nakil işleminin gerçekleşmesiyle büyük mutluluk yaşadıklarını anlattı.

Güzel haberi bayram tatilinde aldıklarını belirten Abdülkadir Topçu, "Bayram tatili nedeniyle doktorlar Zeynep’in birkaç gün evde kalmasına izin vermişlerdi. İliğin Almanya’da bulunduğunu ve donörün bağış yapmayı kabul ettiğini öğrendik. O günden beri iliğin gelmesini bekliyoruz. Daha önce yaşadığımız gibi donörün vazgeçmesinden korkmuştuk. Ancak korktuğumuz olmadı. TÜRKÖK ve Kızılay vasıtasıyla getirilen ilik gerekli tetkiklerin ardından kızımıza nakledildi" dedi.

İŞLEM 15 DAKİKADA TAMAMLANDI

Nakil işleminin 15 dakikada tamamlandığını dile getiren Abdülkadir Topçu, "Zeynep 1 haftadır annesiyle aynı odada kalıyor. Odaya kimsenin girmesine izin verilmiyor. Ben de cep telefonundan görüntüsünü izledim. İlik damar yoluyla verildi. 20 gün bekledikten sonra kontrol edilecek ve iliğin tutup tutmadığını öğreneceğiz. Kan ve trombosit üretiminin olup olmadığına bakacaklar. En az 1 ay odadan çıkması yasak. Çünkü vücudu enfeksiyona açık. Umuyoruz ki sıkıntılarımız sona erecek" diye konuştu.

Nevra UÇKAÇ/DHA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İncirin bilinmeyen faydaları