Alparslan Arslan hakim karşısında

Alparslan Arslan hakim karşısında

19 Ekim 2009, Pazartesi 13:09
A A

Ergenekon birinci davasının 116. oturumunda, Danıştay dosyası sanıklarından Osman Yıldırım savunmasının alınması için kürsüye çağrıldı. Tutuklu sanık Yıldırım, kendisine baro tarafından yeni avukat atandığını, savunmasını yapabilmek için tekrar süre istediğini ifade etti.

Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, ise bu duruma tepki göstererek “Neyin süresini istiyorsun zaten herşey ortada. Burada bir art düşüncen yok mu?" dedi.

Ardından Danıştay tetikçisi sanık Alparslan Arslan savunmasının alınması için kürsüye çağrıldı.

Savunma yapmak istemediğini söyleyen Arslan, “Konuşacak bir şey yok. Sohbet edeceksek edelim. diye konuştu. Bunun üzerine başkan Şengün, “Burası sohbet yeri değil" dedi.

Söz alan Arslan’ın avukatı Oğuz Kayıhan ise, müvekkilinin ruhsal durumunun iyi olmadığını, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden alınan raporun ise geçerlilik taşımadığını belirterek Arslan’ın Adli Tıp’a sevk edilmesini talep etti. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün Alparslan Arslan’a son kez daha savunma yapıp yapmayacağını sordu. Arslan’ın “Hayır" cevabı vermesi üzerine çapraz sorguya geçildi.

Duruşmada sorgusu yapılan Danıştay Tetikçisi Alparslan Arslan, Saldırıyı, “Kutsala hakaret nedeniyle yaptım" dedi. Alparslan Arslan, Cumhuriyet Gazetesi’ne ise, yayınlanan bir karikatür nedeniyle bomba attıklarını söyledi. İlginç bir açıklama yapan Alparslan Arslan, Cumhuriyet Gazetesi’nden “sıra bir televizyon kanalındaydı" dedi. Arslan, “ATV Televizyonu’nu da kurşunlatacaktım. Bunun için Osman Yıldırım’dan bir kalaşnikof marka silah istedim “ şeklinde konuştu.

Alparslan Arslan, savcıların, Cumhuriyete atılan bombaları nereden buldunuz?, bombayı atmak üzere parayla adam tutuyorsunuz?, bu parayı nereden temin ettiniz?, bu eylem talimatını kimden aldınız?, bu eylem kararını kimlerle paylaştınız?" şeklindeki sorularını ya yanıtsız bıraktı, ya da geçiştirdi.

Arslan, “Her şeyi açıklamanın anlamı yok. Ya bizi idam edin, ya da serbest bırakın" dedi.

Arslan’ın sorgusu devam ediyor.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.