Alphabet, rekor gelir elde etti

Alphabet, yılın 2. çeyreğine ait finansal bazı detayları açıkladı. 26 milyar dolar gibi rekor bir gelire imza atan şirket, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre karını %21 oranında arttırdı

28 Temmuz 2017, Cuma 22:21
A A
Alphabet, rekor gelir elde etti
Şirketin net geliri ise 6.2 milyar dolar ancak Avrupa Komisyonunun verdiği 2.7 milyar dolarlık ceza nedeniyle bu sayı 3.5 milyar dolara düşüyor. Avrupa Komisyonu, Google alışveriş arama sonuçlarında rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle bu cezaya çarptırılmıştı.

Basında ve ekonomi dünyasında hayranlıkla karşılanan bu büyüme, Alphabet’in söylediğine göre gelirin maliyetten daha hızlı büyümesi sayesinde gerçekleşiyor.


73 MİLYAR DOLARLIK REKLAM GELİRİ


Hemen hemen her alanda yer alan ve araştırmacı kimliği ile tanınan şirketin maliyetleri %28 oranında artmış durumda. Ayrıca uzmanlar, Google’ın arama motoruna trafik çekmek için harcadığı paranın beklentilerinin çok üstüne olduğunu ve bu durumun ilerde sorun çıkarabileceğini söylediler.

İnternet reklamcılığını domine ettiğini %18 gelir artışıyla kanıtlayan Google’ın, tahminlere göre bu sene 73 milyar dolarlık reklam geliri olacak. En yakın rakip Facebook’un bu alanda 36 milyar dolarlık gelirde kalacağı tahmin ediliyor. Amerikalı Facebook ise, mali detaylarını çarşamba günü paylaşacak.

Alphabet’in diğer olarak adlandırdığı çoğunlukla sadece araştırma yapan departmanların (otomobil departmanı gibi) zararı ise azaldı. Bu alanda geçtiğimiz yılın aynı döneminde 855 milyon dolar zarar eden şirket, bu sezonu 772 milyon dolar zararla kapatmayı başarmış oldu.

Apple’danDwayneJohnson’lıSiri Reklamı

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.