ALS hastası Özlem’in Gölcük Tabiat Parkı mutluluğu

Düzce’de ALS hastalığı nedeniyle 5 yıldır yatağa bağlı yaşayan Özlem Yarıcı Özalkan (35), Bolu’nun doğa harikası Gölcük Tabiat Parkı’nı görmek isteyince ambulansla parka getirildi. Sedyeyle göl kenarına indirilen Özlem Yarıcı Özalkan gülümseyerek Gölcük'ün güzelliğini izledi

29 Ağustos 2018, Çarşamba 16:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bunun üzerine aile fertleri, Düzce Valiliği vasıtasıyla sağlık ekiplerinden yardım talep etti. Gölyaka’da bulunan eve ambulansla gelen sağlık görevlileri, solunum cihazına bağlı Özlem Yarıcı Özalkan’ı alıp Bolu’daki Gölcük Tabiat Parkı’na getirdi. Özlem Yarıcı Özalkan’a ailesi ve yakınları da eşlik etti.


Göl kenarına getirilen Özlem Yarıcı Özalkan, sedyenin üzerinden keyifle tabiat parkını seyrederek gülümsedi. Özlem Yarıcı Özalkan, mutluluğunu gözleri vasıtasıyla annesiyle kurduğu iletişim yöntemiyle anlatarak temiz havanın ve güneşin tadını çıkardı.


Özlem Yarıcı Özalkan’ın, Gölcük Tabiat Parkı anısını bir süredir hastalığının evreleri ve yaşadıklarını bilgisayar sistemiyle yalnızca gözlerini kullanarak yazdığı otobiyografi kitabına ekleyeceği öğrenildi.

Hastalığı nedeniyle su içemeyen Özlem Yarıcı Özalkan’ın internet üzerinden başlattığı kampanya ile Afrika ülkelerinde 5 su kuyusunun yapımına vesile olduğu, 6’ncı su kuyusunun da yapımının sürdüğü öğrenildi.

ALS ile 5 yılı yatağa bağlı 10 senedir mücadele eden Özlem Yarıcı Özalkan’ın annesi Perihan Özalkan, "10 yıl önce burayı görmüştü. Tekrar burayı özlediğini, görmek istediğini söyleyince buraya getirdik. Kendisi ile alfabe tablomuz üzerinden anlaşıyoruz. Göz kırparak yazıyoruz. Bilgisayardan da yazabiliyor. Ayrıca kitap yazıyor.


Kitabında hastalığını ve yaşadıklarını anlatıyor. Sosyal medyaya da yazı yazıyor. Yazıları evdeki bilgisayar sistemi üzerinden gözleriyle yazıyor. Su kuyusu kampanyası başlattı. Özlem önceden de birilerine yardım etmeyi çok isterdi.

Hasta olmadan önce de yoksullara yardım etmeyi çok severdi. Ramazan ayında da internette yazı yazıp iletişime geçti. Onlar da sağ olsun yardımlaştılar. Para toplandı. Şu anda 6’ncı kuyuya başlandı" dedi.


Murat KÜÇÜK/BOLU, (DHA)


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çin'in 1.600 beygir gücünde tamamen elektrikli hiper otomobili: Arcfox GT