Alternatif tatil arayanların adresi 'saklı cennet'

"Trakya'nın saklı cenneti" olarak adlandırılan Kırklareli, tarihi, doğası, denizi ve lezzetleriyle, Ramazan Bayramı'nda alternatif tatil arayanları ağırlayacak.

03 Haziran 2019, Pazartesi 00:39
A A
TATİLCİLERİ BEKLİYOR

TATİLCİLERİ BEKLİYOR

Türkiye ve Avrupa'nın en büyük longoz ormanlarında dolaşmak, İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'in dökümhanesinde tarihi koklamak, "sakin şehir" Vize'de dinlenmek isteyenler, bayram tatilinde rotalarını Kırklareli'ne çeviriyor.

ÖZEL BİR EKOSİSTEM

ÖZEL BİR EKOSİSTEM

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, kentte bulunan İğneada, denize akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu meydana gelen özel bir ekosistem olan longozların en güzel örneklerinden birine ev sahipliği yapıyor. 

KENDİNE HAYRAN BIRAKIYOR

KENDİNE HAYRAN BIRAKIYOR

Bu özelliğiyle hemen her mevsim doğa turizmini tercih edenleri ağırlayan İğneada, uzun sahili ve ormanlarıyla görenleri adeta kendine hayran bırakıyor. Mert, Saka ve Erikli göllerinin önündeki alüvyon kumullar nedeniyle, Istranca Dağları'ndan akan derelerin kar erimesi sonucu yükselmesiyle oluşan subasar ormanları, farklı bitki ve hayvan türleriyle, doğa turizmini sevenlere alternatif sunuyor.

ZİYARETÇİLERİNİ BÜYÜLÜYOR

ZİYARETÇİLERİNİ BÜYÜLÜYOR

Maviden yeşile yolculukta, karaca, geyik, yaban domuzu, kurt, tilki, çakal, sansar, su samuru gibi hayvanları görebilmenin, yüzlerce tür kuş gözlemlemenin, doğanın daha önce hiç rastlanılmayan renklerine tanık olmanın heyecanı, İğneada ziyaretçilerini çeken en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

60 BİN YARASAYA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

60 BİN YARASAYA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Trakya'nın turizme açık tek mağarası Dupnisa'da görülmeye değer yerler arasında bulunuyor. Demirköy ilçesi Sarpdere köyünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Özel İdaresinin çalışmaları doğrultusunda düzenlenerek 2003'te ziyarete açılan mağara, 16 türde yaklaşık 60 bin yarasaya ev sahipliği yapıyor.

TRAKYA'NIN TEK ANTİK TİYATROSU

TRAKYA'NIN TEK ANTİK TİYATROSU

Vize ilçesindeki, Geç Roma dönemine ait, Trakya'nın tek antik tiyatrosu ile Istranca eteklerinde yer alan köyler, ziyaret edilecek yerler arasında bulunuyor. İğneada ve Kıyıköy beldeleri, çadır turizmi yapmak isteyenleri de ağırlıyor. 

ÖZEL LEZZETLER

ÖZEL LEZZETLER

Kırklareli, köftesi, hardaliyesi, balığı ve manda yoğurduyla kendinden söz ettiriyor. Istranca ve longoz ormanlarının temiz havasında yetişen hayvanların etinden yapılan köftenin yanı sıra manda yoğurdu, Karadeniz'in sularında yakalanan taze balık ile yöreye özgü üzümden elde edilen hardaliye, damaklarda ayrı lezzet bırakıyor.

İSTANBUL'A 200 KM UZAKLIKTA

İSTANBUL'A 200 KM UZAKLIKTA

Bunların yanında yöreye özgü diğer et ve süt ürünleri ile köylü kadınların hazırladığı lezzetler, ziyaretçilerden ilgi görüyor. Kırklareli, İstanbul'a yaklaşık 200 kilometre uzakta bulunuyor.

Vali Osman Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı tatilinde huzur bulmak ve dinlenmek isteyenlerin adresinin Kırklareli olacağını söyledi.

''GÖRÜLMESİ GEREK''

''GÖRÜLMESİ GEREK''

Kentin doğası, tarihi ve lezzetleriyle ön plana çıktığını vurgulayan Bilgin, "Karadeniz'e kıyısı bulunan İğneada ile Kıyıköy beldesi ve longoz ormanları, dünyada görülmeye değer yerler arasında. Bu nedenle Ramazan Bayramı tatilinde tüm vatandaşlarımızı bölgemize davet ediyoruz. Denizle ormanın buluşmasının görülmesi gerek." dedi.

Kentin İstanbul'a yakınlığı nedeniyle ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını anlatan Bilgin, "Kentin mavisi ve yeşili göz dolduruyor." diye konuştu. AA

Sıradaki haber yükleniyor...