'Altın ağacı' bulundu

Yeraltından su alırken altın zerreciklerini de içine çeken ağaçlar araştırmacıları hayrete düşürdü. Bu ağaçlar, altın rezervlerinin bulunmasına yardımcı olacak

23 Ekim 2013, Çarşamba 17:27
A A

Bilim adamları, Avustralya ormanlarındaki bazı bitki türlerinin yapraklarında altın buldu. "Nature Communications" dergisinde yayımlanan araştırma, bir okaliptüs ağacının yapraklarında bulunan altın zerreciklerinin ağacın metrelerce altındaki altın rezervine işaret ettiğini ortaya çıkardı. Keşfin, ulaşılması güç bölgelerde altın gibi minerallerin bulunmasını kolaylaştırması bekleniyor.

Avustralya Milletler Topluluğu Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü’nden (CSIRO) Dr. Dr Mel Lintern, "İnsanoğlu, şimdiye kadar ulaşılabilir yerlerdeki altın rezervlerinin büyük bir kısmını buldu. Şimdi onlarca metrelik nehir tortusu ve kum tepeciklerinin altındaki ulaşılması güç rezervleri bulmaya çalışıyoruz. Ağaçların, bu konuda bize yardımcı olabileceğini keşfettik."

X IŞINLARINI KULLANDILAR


Okaliptüs gibi bazı ağaçların çevrelerindeki toprakta bulunan altın zerreciklerini içine çektiğini keşfeden araştırmacılar, maddeleri ayrıntılı bir biçimde incelemek için X ışınlarından yararlanan senkrotron makinesini kullanarak bazı ağaçların yaprakları, dalları ve kabuklarında altın zerrecikleri buldu.

Ağaçların toprak içindeki suyu alırken altın zerreciklerini de içlerine çektikleri belirlendi. Ağaç yapraklarındaki altın, yerin en az 30 metre altında zengin bir altın kaynağı bulunduğuna işaret ediyor.

Yöntemin demir, bakır ve kurşun madenlerinin bulunması için de kullanılabileceği düşünülüyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.