Altın günlerinden korkacaksınız: Hamur işlerinin kalorileri

Her altın gününde klasik olarak yediğimiz yemeklerin kaç kalori olduğunu görünce bir sonraki güne giderken tekrar düşüneceğinizi düşünüyoruz.

17 Nisan 2021, Cumartesi 09:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Poğaça

Poğaça

Poğaçaların kalorileri içeriğine göre 170 kalori ile 450 kalori içinde değişiklik gösterir. Bu arada yanlış anlaşılma olsun, 170 kalori 'ev yapımı' olan. Eğer, 2 ay boyunca her sabah poğaça yerseniz tam 2 buçuk kilo yağ kütlesini vücudunuza eklemiş oluyorsunuz. Yediğiniz bir poğaçayı vücudunuzun yakması için ise tempolu 7 bin 500 adım atmanız gerekiyor.


Kısır

Kısır

Lif ve protein bakımından yüksek, yağ ve kalorisi düşük olan bulgur, diyette tüketilmesi mantıklı bir besindir. Bir bardak bulgur, bir bardak kahverengi pirince göre daha az kaloriye, daha az yağa ve iki kattan fazla posaya sahiptir. İnce bulgur ve zengin yeşillik içeren kısır kalori değeri bakamından yüksek fast food risklerini içermez. Örneğin bir kase kısır kaç kalori diye baktığımızda 110 gram orta boy bir kase kısır kalori değeri 178 kcal’dir.

Zeytinyağlı yaprak sarma

Zeytinyağlı yaprak sarma

4 adet sarmada 125 kalori vardır. İçi hazırlandığında pirinci ve baharatlar fazla konulduğunda yağ miktarı fazla olduğunda kilo alımını hızlandırabilir. Bu nedenle kilo kontrolü düzenli bir şekilde kalabilmesi için çok fazla malzeme kullanmıyor ve bunun ölçülerini kesinlikle kaçırmıyoruz. Dikkat edildiğinde kilo yapmaz. Genelde pirinç kilo yaptığından diyet yapanların tercihi bulgur kullanma yönünde olmaktadır.

Mozaik pasta

Mozaik pasta

Bir dilim mozaik pasta 330 kaloridir. Bisküvi, mozaik pastanın ana malzemesidir. Yüksek kalorili bir ürün olan mozaik pasta, kilo almaya sebebiyet verir. Bu yüzden mozaik pasta yerken dikkatli olunmalı, azar azar ve seyrek aralıklarla tüketilmelidir. Örneğin canınız çektiğinde mozaik pastadan ince bir dilim yiyebilirsiniz ancak ölçüyü korumanız gerekir.

 Mercimek köftesi

Mercimek köftesi

1 adet mercimek köftesi 39 kaloridir. Mercimek köftesi kalorisini hesaplarken köftelerin ne boyutta şekillendirildiği çok önemli. Burada verilen kalori hesabında her bir mercimek köftesi 30 gram olarak hesaplanmıştır. Bir porsiyon mercimek köftesinde ise yaklaşık 7-8 adet köfte yer alır. Lezzetini tüm dünyaya duyuran mercimek köftesi kalorisi ve besin değeri açısından da oldukça zengindir. 

Patates salatası

Patates salatası

Bir porsiyon patates salatası 150 kaloridir. Birçok yeşilliğin doğranması ve patatesin haşlanmasıyla yapılan patates salatası, en çok tercih edilen besinler arasında yer alıyor. Bu yüzden diyet yapacak kişilerin diyet listelerin patates salatası eklemelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat patates salatası günlük yakılan kalori miktarını geçmeyecek şekilde hesaplanarak diyet listesine eklenmelidir. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Abartırsanız kilo aldıracak 9 sağlıklı besin