Altın oranı duydunuz mu? Yüz güzelliğinin etkili bir detayı; çene şekli

Yüzün genel estetiğini belirleyen en önemli ögelerden birisi de çenedir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk yüz güzelliğinde çene estetiğinin önemini anlattı.

30 Kasım 2020, Pazartesi 15:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Altın oran hesaplamalarına göre, ideal bir yüzün sahip olması gereken bazı özellikler bulunur.

Altın oran hesaplamalarına göre, ideal bir yüzün sahip olması gereken bazı özellikler bulunur.

Yüzün uzunluğu burun uzunluğunun 3 katına eşittir. İki gözün arasında bir göz genişliği kadar boşluk olmalıdır. Üst ve alt dudaklar aynı genişlikte olmalıdır. Kaşlar burun çizgisiyle simetrik olmalıdır. Alt göz kapağından üst göz kapağına kadar olan alan, üst göz kapağı ile kaş arasındaki boşluk ile aynıdır. Kaş burun bölgesine en yakın köşeden başlamalıdır. Yanakların genişliği burnun iki uzunluğuna eşittir. Profil güzelliğinin en önemli uzuvları ise burun, alın ve çenedir. Burun, çene ve alın birbirinin estetik açıdan görünümüne doğrudan etki eder. Çenenin pozisyonu, boyutu ve şekli bu açıdan çok önemlidir.


Çenedeki şekil bozuklukları nelerdir

Çenedeki şekil bozuklukları nelerdir

Çene estetiği sorunları çenenin ideal pozisyonundan daha ileri ya da daha geride olması veya daha kısa ya da daha uzun olmasıdır. Estetik cerrahide profil görünümünü en fazla etkileyen sorun çenenin kısa ve geride olması durumudur. Hatta burun ya da alnın olduğundan daha çıkık görünmesine bile neden olabilir. Bu durumda yüzün profilden görünümü düzeltmek için çene ucunun öne doğru çekilerek uzatılması gerekebilir.


Ameliyatsız tekniklerle çene estetiği yapılabilir

Ameliyatsız tekniklerle çene estetiği yapılabilir

Çene ve çene ucu sorunları ameliyatsız tekniklerle düzeltilebilir. Bunun için genellikle dolgu enjeksiyonu işlemi tercih edilir. Kişinin kendi vücudundan elde edilen yağ hücreleri veya hyalüronik asit dolgu enjeksiyonu tekniği kullanılır. Bu teknikler ile yaklaşık 15 dakika içinde çene ucundaki estetik sorunlar düzeltilebilir. Dolgu enjeksiyonu uygulamaları sonuçları hemen ortaya çıkan, iyileşme sürecine gerek olmayan ve dolgu enjeksiyonunun etkisi geçince tekrarlanması gereken bir operasyondur. Kullanılan dolgu malzemesinin türüne göre yaklaşık 1-2 yıl etkisini sürdürebilir. Bu sürenin sonunda prosedürün tekrarlanması gerekir.
Çenedeki bazı estetik sorunların ve çenesinde kalıcı düzeltme isteyenlere ise çene implantı cerrahisi tavsiye edilir.

Çenedeki bazı estetik sorunların ve çenesinde kalıcı düzeltme isteyenlere ise çene implantı cerrahisi tavsiye edilir.

Bu ameliyattan sonra hastanın bir gün hastanede kalması gerekebilir. Çenedeki bandajlar bir hafta içinde alınır. 1 hafta 10 günlük bir iyileşme sürecine ihtiyaç olabilir. Çene estetiği hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için bir estetik cerraha başvurmanız tavsiye edilir. Çene estetiği burnun, alnın ve yüzün her açıdan çok daha estetik görünmesini sağlayabilir. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dönemde internette çok meşhur olmuş 6 cilt bakımı hatası