Altın Portakal Onur Ödülleri verildi

Altın Portakal Film Festivali'nin Onur Ödülleri dağıtıldı. Venüs heykelciği 'erotik' bulundu

15 Ekim 2009, Perşembe 08:35
A A

Bu yıl 46'ncısı düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Onur Ödülleri, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen gecede sahiplerine verildi. Onur Ödülü’nü alan yazar 90 yaşındaki Vedat Türkali, 45 yıl önce ‘Karanlıkta Uyuyanlar’ filmiyle katıldığı festivalde gördüğü siyasi baskıları anlattı, “Bu filme üçüncülük verdiler. O yüzden ‘Emaneti almak için gitmemiz lazım’ dedim ve tam 45 sene sonra almaya geldik” dedi. Onur Ödülü alan Amerikalı Yönetmen Bob Rafelson ise ödül olarak verilen bir göğsü çıplak Venüs heykelciğini erotik buldu, “Aldığım en erotik heykel, Türkiye’yi tebrik ediyorum” dedi.

Sunuculuğunu Aşk-ı Memnu dizisinin başrol oyuncuları Selçuk Yöntem ve Beren Saat’in yaptığı gecede bu yıl 14’üncüsü verilen onur ödüllerine, senaryo yazarı, yönetmen, şair ve romancı Vedat Türkali, sinemada 50’nci yılını dolduran yönetmen Ülkü Erakalın, Amerikalı Yönetmen Bob Rafelson ve Danimarkalı Yönetmen Bille August, bestekar Yalçın Tura ve sinema sanatçısı Sevda Ferdağ layık görüldü. ‘Yıldırım Önal Anı Ödülü’ Erol Günaydın’a verilirken, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 2006'dan itibaren verilen ‘Sinema Emek Ödülü’ de bu yıl set işçisi Halil Dede’nin oldu.

HAYATINI KAYBEDENLER ANILDI

Zülfü Livaneli ve East and West Ensemble’nin dünya film müziklerinden oluşan bir repertuarla sahne aldığı gecede, bu yıl içinde hayatını kaybeden sinema emektarları oyuncu Aykut Oray, ‘Mazi Yarası’ adlı son filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne de başvuran Yönetmen Ersin Perten, 255 filmde görüntü yönetmenliği yapan Salih Dikişçi, Yönetmen Yücel Çakmaklı ve önceki gün toprağa verilen Yönetmen Halit Refiğ fotoğrafları eşliğinde isimleri tek tek sayılarak anıldı.

EMEK ÖDÜLÜ HALİL DEDE’NİN
Sinema Emekçileri Sendikası (SİNESEN) tarafından belirlenen ‘Sinema Emek Ödülü’nü, Hababam Sınıfı, Tarkan, Karaoğlan gibi filmlerin set işçisi, Yavuz Özkan’ın Maden filmiyle 15'inci Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Set İşçisi’ seçilen Halil Dede’ye verildi. Ödülü vermek için sahneye davet edilen Yönetmen Neslihan Siligür, “Emeğe ve emeğimize sahip çıkalım. Emeğe hak ettiği değerin verilmesi adına her şeyden önce insan olarak, insani koşullarda çalışmak hakkımızdır. Bu ödülü çalıştıkları dizi seti dönüşünde, aşırı çalışmaya bağlı geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybeden set emekçileri 24 yaşındaki Zehra Sezgin ve 20 yaşındaki Tülay Ergeldi anısına vermek istiyorum” diye konuştu. Ödülü kabul eden Halil Dede, “Bu ödülü Türk sinemasında kamera arkasında çalışan emekçi arkadaşlarımıza armağan ediyorum” dedi.

ŞAPKASI YİNE BAŞINDAYDI
Yıldırım Önal Anı Ödülü’nün sahibi 4'üncü Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Güzel Bir Gün’ adlı filmle En İyi Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü sahibi, sahnelerin emektarı Erol Günaydın sahneye çağırıldı. Günaydın’a ödülünü vermek üzere Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) Yönetim Kurulu Üyesi Suavi Eren sahneye gelirken, şapkasını yanından eksik etmeyen Günaydın, “Şapkam başımda saygısızlık sanmayın, ben beni böyle tamamlıyorum” dedi. Günaydın aynı zamanda arkadaşı olan Yıldırım Önal adına verilen ödülü almaktan çok gurur duyduğunu ve sevindiğini belirtirken, “Kalbimin bir tarafı kırık, hüzün dolu. Yıldırım’ın sesini duyar gibiyim. ‘Sevgili Erolcuğum, bana ödül verdiler, ama paramı vermediler. Ben de bu ödülü paraya tahvil ettim. Umarım senin başına böyle bir şey gelmez.’ Gelmez Yıldırımcığım gelmez. Türk sineması pırıl pırıl başarılarla dolu genç eller üzerinde geleceğe koşuyor” diye konuştu. 

RAFELSON, HEYKELCİĞİ EROTİK BULDU 
Antalya Altın Portakal Film Festivali Onur Ödülü’nü Festival Genel Sanat Yönetmeni Vecdi Sayar’ın elinden alan Amerikalı Yönetmen Bob Rafelson “Aldığım en erotik heykel, Türkiye’yi tebrik ediyorum. Bugün Antalya’da müzeleri gezdim. 500’e yakın çıplak heykel gördüm. Bu akşam çıplak bir heykeli yanıma alıyorum. 20 dakika önce bu ödül törenine geleceğimi öğrendim. Ben, Türkiye- Ermenistan futbol maçını seyretmeye niyetlenmiştim. Burada olduğunuza şaşırdım. Sinema için futboldan vazgeçtiğinize çok memnunum” diye konuştu.

BU ÜLKEYİ FİLMLERİNDEN TANIDIM
Danimarkalı Yönetmen Billie August ise Festival Onur Ödülü’nü Yılmaz Güney’in ‘Yol’ filmiyle Cannes Film Festivali’nde Atın Palmiye Ödülü alan Yönetmen Şerif Gören’den aldı. Goodbye Bafana, Genç Indina Jones’un Maceraları gibi filmlerin yönetmeni August, “Politikacılar, tarihçiler hep istatistiklerden bahsediyor, ama filmler insanların gündelik yaşamını anlatıyor. Bu ülkenin insanları hakkında ne biliyorsam bu ülkenin filmlerinden biliyorum” dedi.

‘HAYATIM BİR RASTLANTIYDI, BU ÖDÜL HARİÇ’

Yönetmen Ülkü Erakalın’a onur ödülünü sunan oyuncu Selda Alkor, “Bu geç kalmış ödülü sevgili Ülkü’ye vermiş olmaktan gurur ve onur duyuyorum” derken, yönetmen Ülkü Erakalın ise bütün hayatının bir rastlantı olduğunu söyledi. Erakalın, “Selanik’ten Direkler Arası'na gelen annem ve Malatya’dan müzik öğrenmek için gelen babam. Bu rastlantıdan ben oldum. İlkokul öğretmenim benim konservatuara girmeme neden oldu. Çok değerli hocalarla çalıştım bu da rastlantıydı” dedi. “Hani çok heyecanlıyım derler ya, gerçekten çok heyecanlıyım” diyerek konuşmasına bir süre ara veren Erakalın, “Konservatuarda flüt hocam Muzaffer Tema’yı yazdım, Muhterem Nur’la röportaj yaptım. Memduh Ün’le yüz yüze geldiğimiz an ‘Benim asistanlığımı yapar mısın’ dedi. Konservatuarı kenara koydum. Hayatım hep bir rastlantıydı, ama bu ödül rastlantı değil” diye konuştu.

FERDAĞ ÖDÜLÜNÜ HALİT REFİĞ’E ADADI
Antalya Altın Portakal Film Festivali Onur Ödülü’nü Ekrem Bora’nın elinden alan ve sahneye siyahlar içinde çıkan Sevda Ferdağ, ödülü Yönetmen Halit Refiğ adına aldığını söyledi.

Bestekar Yalçın Tura, Onur Ödülü’nü yönetmen Necip Sarıcı’dan alırken “Ne kadar zor şartlarla çalışırsak çalışalım, elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Bir ferdi olmaktan gurur duyduğum Türk milleti, her şeyin en iyisine, en güzeline layıktır” dedi.
Gece Zülfü Livaneli ve East and West Ensemble’nin Yalçın Tura’nın film müziklerinden örnekler sunmasıyla devam ederken, Antalya Altın Portakal Film Festivali Onur Ödülü’nü almak üzere sahneye son olarak Yazar Vedat Türkali çağrıldı.

45 YIL SONRA EMANETİNİ ALMAYA GELDİ

Yönetmen Ertem Göreç, ödülü vermek için sahneye çağırılırken, Türkali’nin elinden tutarak sahneye çıkmasına yardımcı oldu. 90 yaşındaki Türkali, konuşmasını kendisi için getirilen sandalyeye oturmak yerine ayakta yaptı. Türkali, şunları söyledi:
“Ödülü Ertem’in vereceğini söyledikleri zaman mutlu oldum. Beraber bıraktığımız emaneti almaya geldik diye düşündüm. Ben uzun bir siyasi mahpusluktan sonra sinemaya girdim. Çok baskı var. İlk defa karşıma gerçek dost olarak bu adam çıktı. Birlikte ‘Karanlıkta Uyuyanlar’ filmini yaptık. Bütün sendikalar destek verdi. Ertem o zaman sendika kurucusu, kavganın başında. Film buraya geldi. Türkiye’de aydınlık başlayınca karanlıkta kavga yürütülür. Bu filme üçüncülük verdiler. Ertem’e hiçbir şey vermediler. Ne yaptılar, senaryo verdiler. Ben de almadım. Konyaaltı’nda bir protesto metni yazdık ve herkes altını imzaladı. Hiçbirimiz ödülleri almadık. O yüzden ‘Emaneti almak için gitmemiz lazım’ dedim ve tam 45 sene sonra almaya geldik.” Türkali’nin konuşması uzun süre ayakta alkışlandı. 

KAPANIŞ LİVANELİ’DEN
Gece Zülfü Livaneli ve East and West Ensemble’nin konseriyle devam ederken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, Livaneli’ye, üzerine sanatçının fotoğrafı işlenmiş siyah bir mermer hediye etti. Akaydın, “Size takdim edilememiş, önceden hazırlanmış bir hediye” dedi. Livaneli gecenin kapanışını, kendi film müziklerinden oluşan şarkılarla yaptı.  

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.