Altın rekordan rekora koşuyor

Altın rekordan rekora koşuyor

Altın fiyatlarındaki rekorlara her gün bir yenisi ekleniyor. Uluslararası piyasalarda spot altının ons fiyatı 1,364.60 dolara kadar yükselerek bugün de rekor kırdı

07 Ekim 2010, Perşembe 15:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Peki altın fiyatları daha ne kadar böyle yüksek seyredecek? Yatırımcı ne yapmalı? Merak edilen soruların yanıtını Goldaş İş Geliştirme Yöneticisi Çağdaş Küçükemiroğlu verdi.

Küçükemiroğlu altının kısa vadedeki seyrine ilişkin şunları söyledi: "Altın üretimindeki artışlar sınırlı, hatta üretim yatay seyrediyor.

Fiyat hareketleri ise şu sırada güçlü bir spekülatif boğa piyasasına (yükselen fiyat piyasası) işaret ediyor. Daha önce Amerika’daki ev fiyatlarındaki yapay artışlar ve onun daha öncesinde internet hisselerinde yaşanan balon burada da mevcut.

Ancak sisteme yeni para girişi olduğu sürece ve sürü psikolojisi faktörleriyle hareket edilmeye devam ettikçe fiyat artışları devam edecektir. Geriye dönük olarak bakınca hiçbir zaman bu seviyelerde işlem görmemiş olan altın fiyatlarının nereye kadar artacağını kimse sürekli olarak doğru tahmin edemez."

YATIRIMCILARA TAVSİYELER

Küçükemiroğlu yatırımcılara önerilerini şöyle sıraladı: "Yatırımcılar pozisyonlarına göre bir para yönetimi stratejisine sahip olmalılar. Düşük maliyetlerden altın yatırımı olanlar bu stratejilerine göre bir miktar kâr realizasyonu yapabilirler.

Sonuçta kağıt üzerindeki kârlar alınmadığı sürece gerçekten kâr edilmiş olmayacaktır. Bir de şu unutulmamalıdır ki, kimse sürekli olarak en düşük seviyeden bir yatırım aracını alıp en yüksekten satamaz.

Piyasalardan kâr etmek, ancak işleyen bir para yönetimi stratejisine disiplinli olarak sadık kalmaktan geçer. Altında şu sırada kısa, orta ve uzun vadeli trendler yukarı yönde.

Son olarak yatırımcıya tavsiyemiz, altına kısa vadeli bir yatırım olmaktan çok, orta ve uzun vadeli bir yatırım olarak bakmaları yönünde."

ALTIN NEDEN YÜKSELİYOR?

Altın fiyatlarının artmasındaki temel neden, kurumsal ve bireysel yatırımcıların ellerinde yatırım yapmak amacıyla bulundurdukları fonlara yüksek getiri elde edebilecekleri alternatif yatırım araçlarının sınırlı oluşu.

Psikolojik olarak altının ekonomik krizler sırasında güvenli bir liman olarak görülmesi.

Piyasalarda küresel ekonomik canlandırma paketlerinin yarattığı para bolluğu, arzı kısıtlı olan altına olan talebin artması sonucunda fiyatının spekülatif olarak yükselmesine neden oluyor.

Altın ile birlikte yine arzı kısıtlı olan diğer fiziki emtialara olan talep ve neticesinde bu emtialardaki spekülatif fiyat artışları da bunu destekliyor.

ntvmsnbc

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Balon balığının derisinden ayakkabı yapıyorlar