Altın toparlanıyor, petrol düşmeye devam ediyor

Altın toparlanıyor, petrol düşmeye devam ediyor

8 ayın en düşüğüne gerileyen altın fiyatları ons (28,3 gram) başına 1208 dolardan 1224 dolara yükseldi. Petrol fiyatları ise Ortadoğu'da IŞİD'e karşı operasyona rağmen düşmeye devam ediyor

24 Eylül 2014, Çarşamba 10:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD ve müttefiklerinin dünyanın önemli petrol bölgesinde IŞİD güçlerine karşı yürüttükleri hava saldırılarına rağmen, petrol fiyatlarındaki düşüş sürüyor.

Küresel ekonomide yavaşlama olacağına ilişkin verilerin etkisiyle, bir süre önce 100 doların altına çekilen Brent ham petrolünün (Kuzey D?nizi’nd?n çıkarılan ve varili uluslararası standart olarak kabul edilen kaliteli ham petrol) varil fiyatı 97 doların da altına gerileyerek 96.72 dolara kadar indi. Analistlere göre, bir yandan petrol arzındaki artış yaşanırken, ekonomik verilerin de zayıf çıkması, Ortadoğu’da artan jeopolitik gerginliğin petrol fiyatları üzerindeki etkisini kırdı.

Yatırımcıların "güvenli limanı" olarak bilinen altın fiyatları ise, hafta başında indiği sekiz aylık en düşük düzeylerden bir mliktar toparlandı. Altının ons fiyatı, hafta başında gerilediği 1,208 dolardan 1,224 dolara kadar yükseldi.

Türkiye’de de 88 liranın altına inen 1 gram altın, küresel fiyat hareketlerine bağlı olarak yeniden 88 liranın üzerine çıkarak 88.10 liradan işlem gördü.

merkez bankası Para Politikası Kurulu’nun yarın yapacağı faiz toplantısı öncesinde döviz piyasaları yatay hareket ediyor. Hafta başında 2.24 liranın üzerine çıkan dolar, dün çekildiği 2.23 liranın üzerinde işlem görüyor.

Avrupa para biriminin de 2.87 lira düzeyinin üzerinde hareket ettiği döviz piyasalarında, yarı yarıya dolar ve eurodan oluşan döviz sepetinin değeri de 2.55 düzeyinin üzerinde bulunuyor.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Borsa günü yükselişle tamamladı