Alzheimar'a karşı yürüdüler

Alzheimar'a karşı yürüdüler

Alzheimer'a karşı farkındalık yaratmayı amaçlayan İzmir Karabağlar Kent Konseyi Emekli Meclisi, ilginç bir eyleme imza attı. Hazırladıkları pankartlarla İnönü Caddesi'nde pijama, bornoz ve terlikle yürüyüş düzenleyen Kent Konseyi üyeleri, çağın hastalığına karşı vatandaşlara da önerilerde bulundu

05 Ekim 2014, Pazar 11:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çağın hastalığına karşı dikkat çekmek ve halk arasında görsel farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen İzmir Karabağlar Kent Konseyi Emekli Meclisi, İnönü Caddesi’nde vatandaşlar ile buluştu. Yaşlılarda sıkça görülen Alzheimer rahatsızlığının en belirgin özelliği olan unutkanlığı dile getirmek için giydikleri değişik kostümler ve birbirinden ilginç pankartlar ile sokağa çıkan Kent Konseyi yöneticileri, Karabağlar halkına Alzheimer’ı anlattı.

Unutkanlığı dile getirmek amacıyla giydikleri bornoz, şort, terlik, pijama, farklı çift ayakkabılar ve hazırladıkları çeşitli pankartlar ile hastalığa karşı alınacak önlemler ve unutkanlığın giderilmesi için gerekli tedbirleri vatandaşlara aktardı.

Bu konuda açıklamalarda bulunan Yürütme Kurulu Üyesi Selvinaz Ömür, hastalığın artık 40’lı yaşlarda görülmeye başlandığını söyledi. Ömür, "Yaptığımız eylemde özellikle kıyafetlerimiz sayesinde halk arasında hastalığa karşı önemli bir farkındalık yaratmayı başardık. Eskiden 60-70 yaşları arasında görülen bu rahatsızlık artık 40 yaşındaki bireylerde görülmeye başladı. Alınabilecek önlemleri anlatarak insanları hastalığın önüne nasıl geçileceği konusunda bilgilendirmek için böyle bir eylem düzenledik" dedi.

'HASTALIĞINIZI SAKLAMAYIN'

Orta yaş ve üstü nüfusun yoğunlukta olduğu İzmir’de hastalığın daha yaygın olarak görülebileceğini vurgulayan Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Sekreteri Gülen Merez ise, Alzheimer’ın saklanacak ya da utanılacak bir hastalık olmadığını söyledi.

Merez "Alzheimer maalesef tüm dünyada yoğunlaşarak artan bir hastalık. Satılan ilaç rakamlarından elde edilen bilgiye göre, Türkiye’de 400 bin, İzmir’de ise 6-7 bin Alzheimer hastası bulunuyor. Ancak, bu rakamların çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Hastalığını saklayan veya farkında olmayan bir çok insan var. Biz bu hastalığın ayıp olmadığını ve erken tanı sayesinde etkilerinin azaltılabileceğini ya da ilerlemesinin önüne geçilebileceğini anlatmaya çalışıyoruz" dedi.

DHA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bağırsaklarımızdaki solucan veya kurtlardan nasıl kurtuluruz?