'Amacımız yer işgal etmek değil, tepki göstermek'

İzmir'de Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarının kız-erkek diye ayrılması üzerine, Ege Üniversitesi'nde bir grup genç kampüse çadır kurup eyleme geçti

26 Eylül 2013, Perşembe 17:44
A A

Kendi deyimleriyle ’çadırdan alternatif yurt’ kuran öğrenciler, 24 saat buradan ayrılmıyor. Çadırlarda uyuyup dinlenen ve bu alanda kültürel aktivetiler yapan çok sayıda öğrenci, karar geri çekilinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladı. Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesi bir grup genç, Ege Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin kalmak için İnciraltı’ndaki yurlara günde üç saatlik yolculukla gitmek zorunda kaldıklarını söyledi. Amaçlarının yurt ayrımcılığı nedeniyle mağdur olan arkadaşlarına geçici olarak çadırlarda barınma imkanı yaratmak olduğunu belirten gençler, Bornova’da evlerde kalan öğrencilere de çağrıda bulundu. Bornova’da uygun evlerin öğrencilere açılmasını isteyen FKF temsilcileri, "Geçici çadır yurdumuzda şimdilik 60 kişi kalıyor. Yemekleri ise belediyeler gönderiyor. Öğrencilerin burada en az iki- üç ay konaklamalarını sağlayacağız" dedi.

"SİYASİ BİR YÖNÜMÜZ YOK"

Çadır kuran öğrencilerin temsilcisi Doğan Başarır, "Bornova’da eğitim gören öğrencinin yeri Bornova’dır. İnciraltı veya Çiğli değildir. Bizim amacımız tepkimizi göstermek. Herhangi bir şekilde yer işgal etmek değil, siyasi bir yönümüz de yok. Yarın buradaki çadırları nasıl kurduysak öyle kaldıracağız. Ancak bir aylık eylem programı oluşturacağız. Gerekirse elimizde kazma kürek yurt binası inşa edeceğiz. Çadırlarla yurt kurduk ama binayla yurt yapacağız" dedi. Bu arada çadırlarda kalan 50 öğrenci, ailelerinin de kendilerine destekte bulunduğunu söyledi.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.