Amalgam dolgu kullanımına kısıtlama geldi! Amalgam dolgu nedir?

Avrupa Parlamentosu'nun kısıtlama getirdiği amalgam dolgu, hamile ve çocuklarda kullanılmayacak. Diğer hastalarda kullanılırken ise dozajı düşürülecek
 

18 Mart 2017, Cumartesi 15:40
A A
Amalgam dolgu kullanımına kısıtlama geldi! Amalgam dolgu nedir?
Türkiye'de yaygın olarak kullanılan amalgam yani siyah ya da gümüş dolgulara Avrupa Parlamentosu, kısıtlama getirdi.

Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı İlker Cebeci, "İlk önce süt dişleri olan çocukluk çağındakilere ve gebelere yapmayalım. Bir de civanın önemli birikim yerlerinden biri olduğu için ağır böbrek hastalıkları olanlarda da amalgam dolguyu elimizden geldiğince kullanmayalım, sınırlandıralım deniyor" dedi.


HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIYOR


Karara göre amalgam dolgu, hamile ve çocuklarda kullanılmayacak. Diğer hastalarda ise dozajın düşürülmesi şart koşuluyor. Peki, bu kısıtlamanın altında yatan ne?


AMALGAM DOLGUNUN ZARARI NE?


İçerisinde birçok metal bulunan amalgamın yerleştirilme ve sökümünde içeriğindeki civanın buharı açığa çıkıyor.

Bu sırada civa zehirlenmesi riski var.

Sinir, sindirim, bağışıklık sistemi hastalıklarına da davetiye çıkarıyor. 


BEYNE, KALBE, AKCİĞERE VE BÖBREKLERE HASAR VERİYOR


Ağır metalin beyin, kalp, akciğer, böbrek ve bağışıklık sisteminde hasara neden olabileceğini vurgulayan İngiliz uzmanlar, bunun cıvanın dozuyla da alakalı olduğunu, ağızdaki bir diş dolgusunun sorun olmayacağını ama eğer kişide 8'den fazla diş dolgusu varsa hastalık risklerinin artabileceğini açıkladı.

FDA'in (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) web sitesinde amalgam dolguların yetişkinler için güvenli olduğu ama hamileler ve 6 yaşından küçük çocuklar için diş hekimlerinden görüş alınması gerektiği yazıyor. (Habertürk)
 
Sıradaki haber yükleniyor...