Aman dikkat: Göz kuruluğu ihmale gelmez!

Göz kuruluğu sıkça karşılaşılan bir sağlık problemi ancak çoğu zaman yeteri kadar önemsenmiyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İlke Bahçeci Şimşek göz kuruluğunun sebeplerini ve alınması gereken önlemleri anlatıyor...

23 Temmuz 2019, Salı 10:56
A A
GÖZ KURULUĞU NEDİR?

GÖZ KURULUĞU NEDİR?

Gözyaşı üretiminin azalması ya da üretilen gözyaşı kalitesinde bozulmayla görülen hastalıktır. Gözyaşı gözün kırpma hareketi sırasında ve göz yapısının korunmasında çok önemlidir.


BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz kuruluğu hastalarının ana şikayetleri gözde yanma, batma, yabancı cisim hissi, ışığa hassasiyet ve bulanık görmedir. Bazen gözlerde aşırı sulanma görülebilir, bu durumda kalitesiz fazla miktarda gözyaşı üretimi vardır.

KALICI BİR SORUN MUDUR?

KALICI BİR SORUN MUDUR?

Kuru göz hastalığı hafif, orta ya da şiddetli olmak üzere 3 evrede incelenir. Hafif evrede tedavisi daha kolayken diğer evrelerde kalıcı bir sorun haline gelebilir.


TEHLİKELİ OLABİLİR Mİ?

Gözyaşı miktarı azaldığı zaman kornea adı verilen gözün ön şeffaf tabakasının hasarına yol açabilir. Çok ciddi olgularda görme kaybına bile neden olabilir.

KİMLERDE SIK GÖRÜLÜR?

KİMLERDE SIK GÖRÜLÜR?

Sıklığı yüzde 5 ile 37 arasında değişir. Yaşla birlikte görülme sıklığı artar. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sıktır. Çocuklarda nadirdir. Bilgisayarda yoğun çalışanlarda, kontakt lens kullananlarda, klimalı ve havasız ortamlarda çalışanlarda, sigara içenlerde kuru göz hastalığı riski artar.


İLAÇLAR SEBEP OLABİLİR Mİ?

Hipertansiyon, kalp hastalıkları, diyabet, alerji ve depresyon gibi çeşitli hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar kuru göz hastalığını tetikleyebilir.

HASTANIN YAŞAMINI NASIL ETKİLER?

HASTANIN YAŞAMINI NASIL ETKİLER?

Yaşam kalitesini bozar. Kitap okuma, televizyon seyretme, araç kullanımı, bilgisayar kullanımı gibi işlerde rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca kontakt lens kullanımı sırasında şikayetler artabilir, bazı hastalar kontakt lens kullanamaz hale gelir.


NE ZAMAN DOKTORA GİDİLMELİ?

Gözde kuruluk, batma, yanma, kaşınma, yabancı cisim varmış hissi varsa, okurken, televizyon seyrederken, araba kullanırken zorlanıyorsanız, lensle şikayetleriz oluyorsa mutlaka göz doktoruna gidin.

TANI NASIL KONULUR?

TANI NASIL KONULUR?

Kuru göz hastası olup olmadığınızı ancak bir göz doktoru belirleyebilir. Bu tanıyı koymak için öncelikle belirtileri ve günlük yaşantınız üzerindeki etkilerini öğreniriz. Göz muayenesi sırasında gözyaşı kırılma testi, Schirmer testi gibi basit testlerle gözyaşı miktarını daha objektif olarak değerlendirebiliriz.


İLAÇLAR HANGİ SÜREYLE KULLANILIR?

Hafif evrede gözyaşı damlaları bir süre kullanıp bırakılabilir. Orta-ağır seviyede hastalara daha uzun tedavi gerekli olabilir.


NASIL TEDAVİ EDİLİR?

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Öncelikle kuru göz hastalarına yaşadıkları ev ve iş ortamlarındaki nemi artırmaları önerilir. Klimalı ortamlar, kontakt lens ve bilgisayar kullanımları düzenlenmeli. Bu kişiler ayrıca yoğun sigara dumanı ortamında bulunmaktan kaçınmalı. Suni gözyaşları bu hastalığın başlıca tedavi yöntemidir. Çeşitli suni gözyaşı damlaları var. Aralarındaki farklılıklar içerdikleri etken maddeye ve kullanım şekline (çok kullanımlık ya da tek kullanımlık) göre değişir. Suni gözyaşları kronik kuru göz hastalarında tek başına yeterli olmayabilir. Bu hastalarda gözyaşı üretimi arttıran ilaçlar kullanılır. Bunlarda yeterli olmazsa cerrahi müdahaleyle gözyaşı kanalının farklı yöntemler ile tıkanması gerekebilir.

GÖZ KURULUĞU İÇİN 9 ÖNEMLİ ÖNERİ

GÖZ KURULUĞU İÇİN 9 ÖNEMLİ ÖNERİ

● Göz kırpma sayısını artırmak için gözlerinizi sıkıca kapatıp açın. Böylece gözyaşı buharlaşması azalır.

● Ortamdaki nemin artırılması oda nemlendirici cihazlar kullanabilirsiniz.

● Odanızı sık sık havalandırın.

● Florasan ışık ve yoğun güneşli ortamların şikayetleri artırdığını unutmayın.

● Bilgisayar ekranınızı 10-15 derece aşağıda olacak şekilde ayarlayın. Mavi filtreler kullanabilirsiniz.

● Ortamdaki sigara dumanının ve tozun azaltılması için önlem alın.

● Gözyaşı salınımını etkilediği için kafein ve alkol alımını sınırlayın.

● Bol su için.

● Göze kompres uygulaması gözyaşı salınımını artırır.


Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk / POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...