Aman dikkat! Yanaklarınızın kızarması utangaçlıktan değil hastalıktan olabilir

Doğal allık görünümü olan kırmızı yanaklar, herkesin hoşuna giden sağlıklı bir görünüm gibi algılansa da durum öyle değil. Uzun süreli ve tekrarlayıcı olan yüz kızarıklıkları, yanma şikâyeti ile birlikte ‘Rozasea’ yani gül hastalığına yol açabiliyor. “Açık tenli ve 30 yaş üzeri kadınlarda sıklıkla görülen gül hastalığında güneş ve diyete dikkat edilmeli” diyen Dermatoloji (Deri ve Zührevi Hastalıkları) Uzmanı Doç. Dr. Pınar Öztaş önemli bilgiler verdi.

29 Ağustos 2018, Çarşamba 11:53
A A

• Rozasea diğer bilinen bir adı ile gül hastalığı, yüz ve göz bulguları ile ortaya çıkan kronik tekrarlayıcı bir rahatsızlıktır. Özellikle yüzün orta kısmında yer alan kızarıklık, yüzeyden kabarık sivilce>

GÜNEŞ VE DİYETE DİKKAT!

• Tedavide dışarıdan sürmeli ilaçlar olabileceği gibi tablet şeklinde tedaviler de kullanılabilir. Demodex mikroorganizmasının tedavisi faydalı olabilir. Güneşten korunulması olmazsa olmaz olan şarttır. Damar genişlemeleri için vasküler lazerler kullanılabilir.

• Yaşam şartlarının, diyetin ayarlanması ve hastalığı arttıran faktörlerden uzak durulması tedavinin ana unsurlarındandır.

• Fima (bölgesel büyüme) gelişen olgularda cerrahi ya da lazer tedavileri ile büyümüş dokuların küçültülmesi yapılabilir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.