Amanoslar’da ilk kez sırtlan görüntülendi

Amanos Dağları’ndaki,Osmaniye’nin Zorkun Yaylası mevkiinde, Türkiye’de nadir görülen bir hayvan türü olan sırtlanın fotoğrafı çekildi

05 Haziran 2017, Pazartesi 21:45
A A
Amanoslar’da ilk kez sırtlan görüntülendi
Osmaniye Orman ve Su İşleri İl Şube Müdürlüğü görevlilerince Amanos Dağları’nda foto kapan yerleştirildi.

Yaban hayvanı çeşitliliğini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen foto kapan çalışmaları neticesinde Amanos Dağları’ndaki Zorkun Yaylası mevkiinde, Türkiye’de nadir görülen sırtlan ilk kez saptandı.Bu türün, daha çok Afrika’da yaşamakla birlikte Asya’nın kimi yerlerinde de bulunan, büyük boylu, sırtı basık ve belkemiği kamburca, ayakları dört parmaklı, dişleri kemik parçalayabilecek denli güçlü, postu gri ya da kirli sarı ve esmer benekli, etçil, genellikle leşle beslenen bir hayvan türü olduğu kaydedildi.

FOTO KAPAN ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK


2015 ve 2016 yıllarında gerçekleştirilen foto kapan çalışmalarında Osmaniye’de ilk kez görüntülenen yaban keçisi, kızıl geyik, kurt türlerine son olarak sırtlan da eklenmiş oldu. Tespit edilen mevki haricinde başka bölgelerde de sırtlan olabileceği ihtimaline karşı foto kapan çalışmalarına devam edileceği ve çalışmanın neticelerinin kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

SIRTLAN NEDİR, NERELERDE YAŞAR?


Sırtlangillerden, daha çok Afrika’da yaşamakla birlikte Asya’nın kimi yerlerinde de bulunan, büyük boylu, sırtı basık ve belkemiği kamburca, ayakları dört parmaklı, dişleri kemik parçalayabilecek denli güçlü, postu gri ya da kirli sarı ve esmer benekli, etçil, genellikle leşle beslenen bir hayvan.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.