Amasya'daki Beyler Sarayı yeniden yapılacak

Şehzadeler şehri Amasya’da şehzadelerin şehri yönettiği saray olan Beyler (Beğler) Sarayı’nın yeniden inşa edilmesi planlanıyor

16 Nisan 2018, Pazartesi 11:57
A A
Amasya Valisi Dr. Osman Varol, "Bu proje ile Amasya’da sancak beyliği yapan şehzadelerin yaşamına dair kesitlerin popüler kültür öğeleriyle birlikte sunulması planlanıyor" dedi.


'BİRKAÇ ALTERNATİFİ DEĞERLENDİRECEĞİZ'


Vali Varol, 1398’de Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılan sarayın inşa edileceği yer konusunda birkaç alternatifi değerlendireceklerini söyledi.

II. Murad ile Yavuz Sultan Selim’in doğduğu sarayda II. Bayezid, Şehzade Ahmet, III. Murad ve Şehzade Mustafa’nın şehri idare ettiğine değinen Dr. Osman Varol, Kanuni Sultan Süleyman’ın İran seferinin ardından yaklaşık 8 ay devleti yönetip Amasya Antlaşması’nı imzaladığı yapının yeniden ayağa kaldırılmasının ilin tarihi ve kültürel dokusunun tamamlanması için önemli olduğunu belirtti.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.