AMD kalitesi ile kendisini farklılaştırdı

Bazı markaların, hakim oldukları pazarları daha rahat domino edebilmek için çeşitli manipülasyonlar yaptıklarına da şahit oluyoruz. İşte bu ince çizgi, bilen kullanıcı ile bilmeyen kullanıcıyı da birbirinden ayırıyor. Bu yazımızda, bilinçli kullanıcıların neden AMD işlemcilerini tercih ettikleri üzerine yoğunlaşacağız.

09 Aralık 2017, Cumartesi 11:29
A A
AMD kalitesi ile kendisini farklılaştırdı
Teknoloji dünyasında hemen hemen her alanda üst düzey bir rekabetin olduğu yadsınamaz. Bu rekabet sayesinde kullanıcılar, yüksek performansa sahip ürünleri çok daha uygun fiyatlardan satın alabiliyorlar. Akıllı telefonlardan tutun da PC’lerde kullandığımız ekran kartlarına kadar aynı rekabetin olduğunu söylemek mümkün.

Elbette bu noktada kullanıcıların farkına varmaları gereken şey, isim ve etiket yerine performansa odaklanmaları. Malum, küreselleşen dünyada bazı sektörlerin farklı isimlerin tekeline girmesi kaçınılmaz olmuş durumda.

Bazı markaların, hakim oldukları pazarları daha rahat domino edebilmek için çeşitli manipülasyonlar yaptıklarına da şahit oluyoruz. İşte bu ince çizgi, bilen kullanıcı ile bilmeyen kullanıcıyı da birbirinden ayırıyor.

ŞEHİR EFSANELERİNDEN KURTULUN


Günümüzde işlemci pazarına odaklandığımızda iki farklı ismin ön plana çıktığını görüyoruz. Bunlar Intel ve AMD. Genel olarak ülkemizdeki kullanıcılarda AMD işlemcilere karşı bazı ön yargılar mevcut.
Bu ön yargılarda eski zamanlardan kalma şehir efsanelerinin de önemli bir rolü mevcut. Eskiden beri AMD işlemcileri çabuk ısınır, performansı sınırlıdır gibi spekülasyonlar kulaktan kulağa dolaşır. Peki bunların aslı var mıdır? Tabi ki yoktur. Eskiden varsa bile günümüzdeki AMD işlemcileri bu saçma söylentilerin uzağında bir kaliteye sahip.
Doğal olarak öncelikli olarak bu tarz ön yargılardan kurtulup biraz daha bilinçli bir kullanıcı gibi düşünmemiz gerekiyor. Bir işlemci satın alırken önceliğimiz söylentiler değil, işlemcinin kataloğunda yer alan bilgiler olması lazım.
 

AMD RYZEN İLE FARK YARATIYOR


AMD’nin son yıllardaki yükselişini Ryzen işlemcilerini baz alarak anlatmaya çalışalım. Hali hazırda ülkemizde de satışta olan Ryzen 3, Ryzen 5 ve Ryzen 7 işlemcileri, piyasadaki rakiplerinden daha iyi bir performansa sahip.
Bunları işlemcilerin katalog bilgilerinden öğrenebileceğiniz gibi, YouTube’da yer alan bazı karşılaştırma videolarından da rahatlıkla görebilirsiniz. Zaten bu işlemcilerin kullanıcı yorumlarına baktığımızda da AMD’nin ne derece sağlam bir iş çıkardığını anlıyoruz.
İşin garip yanı, AMD yüksek performans sergileyen bu işlemcileri için öyle uçuk fiyatlar da istemiyor. En azından Intel ile karşılaştırdığımızda arada önemli bir fiyat farkı olduğunu

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yüz yıldır bekledikleri mirasa kavuştular