Amerika Akbank'a ortak

BDDK, Amerika Hazinesi'nin Citibank'ın Türkiye'deki varlıklarını devralmasına izin verdi.

26 Ağustos 2009, Çarşamba 11:40
A A

 Yüzde 20’sini satmıştı

Akbank yüzde 20 hissesini Ekim 2006’da Amerikan Citibank’a 3.1 milyar dolara satmıştı. Krizde zora düştüğü için Amerika Hazinesi’nden büyük bir yardım alan Citibank’ın kontrolü bu operasyonla birlikte hazineye geçmişti. Amerikan Hazinesi de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) başvurarak Citibank’ın Türkiye’deki varlıklarını devralmak istediğini bildirmişti. BDDK, Citibank’ın ana hissedarı olması nedeniyle isteği yerinde buldu.

 İlk olarak tarihe geçti

Böylece Türkiye tarihinde bugüne kadar olmayan bir ilk gerçekleşti. Amerika resmen Akbank’ın ortağı oldu. BDDK, Amerikan Hazinesi’nin Akbank’ın ortağı Citibank’ın Türkiye’deki varlıklarının yüzde 33.6’sını devralmasına izin verdi. Böylece Akbank, Türkiye’nin en ilginç ortaklık yapısına sahip banka oldu. BDDK’nın izniyle birlikte Amerikan Hükümeti Hazine Müsteşarı John Taylor’ı, Akbank Yönetim Kurulu’na üye olarak atayacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.