Amerika, Baba Bush'a veda etti! Eski başkanlar da oradaydı

ABD, 41. Başkan George H. W. Bush’a başkent Washington’daki Ulusal Katedral’de düzenlenen törenle veda etti

06 Aralık 2018, Perşembe 07:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amerika, 41. Başkanı George H. W. Bush’a başkent Washington’daki Ulusal Katedral’de düzenlenen devlet töreniyle veda etti. Törene ülkenin siyaset sahnesinin önemli isimlerinin yanısıra dünya genelinden de halen görevde olan ya da eski bazı ülke liderleri katıldı.

George Bush'un cenazesi, katedraldeki töreninin ardından defnedilmek üzere Teksas'a gönderildi. Amerika'nın 41. Başkanı, Teksas'ta eşi Barbara Bush ve 3 yaşındayken lösemi sebebiyle hayatını kaybeden kızları Robin Bush'un yanına defnedilecek.

Katedraldeki törene eski başkanlar Jimmy Carter, Bill Clinton ve Barack Obama’yla eşlerinin yanı sıra şimdiki Başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump da katıldı. Trump çifti, Donald Trump'ın yemin töreninden 2 yıl sonra ilk kez eski başkan ve eşleriyle karşı karşıya gelmiş oldu.

TOKALAŞMA GERİLİMİ

TOKALAŞMA GERİLİMİ

Protokol gereği yan yana oturan Obama çifti ve Trump çifti tokalaştı ancak Trump'ın 2016 seçimlerindeki Demokrat rakibi Hillary Clinton'ın Trump'ın yüzüne bakmaması dikkat çekti. Hatta Clinton çifti ile Trump çifti tokalaşmadı...


George Bush için düzenlenen cenaze töreninde ABD'nin 43. Başkanı olan oğlu George W. Bush bir konuşma yaptı. Oğul Bush Baba Bush'u anlattı. George W. Bush babasıyla ölmeden önce son diyaloglarını anlatırken duygusal anlar yaşadı, son sözlerinin "Ben de seni seviyorum" olduğunu anlattı.

Konuşmasının sonunda gözyaşlarını tutamayan Bush, babası için, "Kamu hizmetinin asil ve gerekli bir görev olduğunu öğretti. Muazzam derecede bir fedekarlık kapasitesine sahipti" dedi.

Başkan George Bush'un biyografisini kaleme alan Pulitzer ödüllü Jon Meacham da George Bush için "Amerika'nın son büyük asker-devletadamı" ifadesini kullandı. Bush'un siyasi kariyeri dışında yaşadığı eğlenceli anları da anlatan Meacham, ABD'nin eski başkanının seçim kampanyası sırasındaki bir seçmen buluşmasında seçmenlerle tokalaşırken yanlışlıkla cansız bir mankenin elini sıktığı anları katedraldeki törene katılanlarla paylaştı.

Törende eski Kanada Başbakanı Brian Mulnorey'le eski senatör Alan Simpson da birer konuşma yaptılar.

Trump da tören öncesinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Bush ailesiyle birlikte olmayı dört gözle bekliyorum. Bu bir cenaze değil, uzun ve saygın bir hayata önderlik eden büyük bir adam için kutlama günü. Çok özlenecek” diye yazdı. Başkan Trump, Bush'un talebi doğrultusunda katedraldeki törende bir konuşma yapmadı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İşte corona virüsün giremediği tek kasabanın sırrı