Amerika'da emlak almanın tam zamanı

Amerika'da emlak almanın tam zamanı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçiminde Başkan'ın Donald Trump olmasının ardından emlak sektöründe bir yükseliş trendine girildi

27 Nisan 2017, Perşembe 13:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1994 yılından itibaren Beverly Hills ve Los Angeles'ta başarılı bir grafik sahibi olan The Bol Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nihan Bol, Amerika'da emlak almak isteyenleri aydınlatıyor.

Neden Amerika ve neden Los Angeles? ABD'de emlak sektöründe iş yapmayı neden seçtiniz? 

İstanbul'da Avusturya Kız Lisesi'ni bitirdikten sonra New York'ta Pace Üniversitesi'nde İş Ekonomisi okudum. Okul yıllarımda Manhattan'daki gayrimenkul marketinin rantı diğer şehirlere göre hayli yüksekti. Marketleri bir bütün içerisinde şehirlere göre hayli yüksekti. Marketleri bir bütün içerisinde (Wall Street, Main Street, Emlak Yatırımı) ekonomik açıdan incelediğimde gayrimenkul marketinin enflasyona karşı en iyi yatırım olduğunu gördüm. Önce kendim için alıp satmaya başladım. 1994'te Manhattan'da ilk aldığım daireyi ünlü futbolcu Pele'ye sattım. Manhattan ve Los Angeles müşterisi hazır ve primi garantili Amerikan emlak marketinin en verimli iki şehridir. Manhattan'daki en büyük zorluk Co-op denilen hisse satışları ile yapılan dairelerdir ve alıcı binadaki daire sahiplerinden oluşan yönetim kurulu tarafından onaylanır. En kaliteli alıcılar bile bu yönetim kuralları tarafından hiç bir sebep verilmeden geri çevirebiliyorlar. 


Manhattan'ın %75'i Co-op binalardır. Satışların yönetim kurulu tarafından rehine tutulması marketi çok etkiliyordu. Satışların son ana kadar hiç bir garantisi olmuyordu. Los Angeles yapılaşma ve yerel ve yabancı müşteri talebi ile çok daha cazipti. Tabii bir de iklim olayı var. Manhattan'da kışlar çok soğuk ve yazlar çok sıcak ve önemli. New York'ta sadece iki hafta yaşadığımız Indian Summer (ılıman güneşli hava) Los Angeles'ta bütün sene var. Ayrıca Los Angeles'ta emlak dağılımı %75 villa ve %25 normal apartman dairesi. Hem yaşamak hem satışlar için hayli verimli bir şehir olduğu için 2002 senesinde Los Angeles'a taşındım. Eğer iklim söz konusu ise Miami'de bir seçenek olabilirdi fakat Miami birkaç katlı binaları yıkıp gökdelenler yapmaya başladığında, arzın talebi aşmasına ve satışların çok yavaşlamasına sebep olmuştu. Los Angeles'ta eğer iki katlı bina yıkıyorsanız yerine iki katlı bina yapabilirsiniz. Sonuç olarak, aldığınız mülk değerini her zaman korur. Çünkü envanterde bir çoğalma olması mümkün değildir. 

Bir süre Sotheby's emlak şirketinde çalıştıktan sonra The Bol Group'u kurdum. Ofisimiz Beverly Hills'te ve Los Angeles'ta villa, daire, iş yeri, çok daireli apartman binası ve arsa alım, satım ve yatırımlarında hizmet vermektedir. Ayrıca bankamız yardımı ile yabancı müşterilerimize %40 nakit ile 4 milyon dolara kadar ev kredisi çıkartıyoruz. 

Amerika ile Türkiye'yi kıyaslarsak Emlak sektörü ile ilgili nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

İki ülke sektörde son yıllarda hayli rant yaptılar. Türkiye'de inşaat sektörünün çok büyük bir hızla ilerleyip talebi hesaplamadan arzı yükseltmiş olması fiyat dengesini aşağıya doğru çekmektedir. Ticari amaçlı AVM gibi yapılar buna dahildir. Türkiye'de birçok mülkün satılamadığını ve fiyatlardaki donukluğu görmekteyiz. İki sektör arasındaki en önemli fark Türkiye'deki satışların fiyat kayıt işlemlerinin zafiyetidir. Türkiye'de satış fiyatları doğru olarak tapuda kayda geçmediğinden market içinde satış fiyatlarının karşılaştırması yapılamıyor. Emlak satışlarında fiyat olarak "ya tutarsa" diye bir yaklaşım var. Çok yüksek fiyatlar istendiğinden satışların senelerce bir alıcı bulamadığı oluyormuş. Amerika'da bütün satışların senelerce bir alıcı bulamadığı oluyormuş. Amerika'da bütün satışlar kuruşuna kadar tapuda kayda geçer. Rakamlar ile oynamak bir federal suçtur. Alacağınız bir mülkü aynı binada veya yakın çevrede satışı kayda geçmiş mülkler ile güven ile karşılaştırıp alış fiyatınızı daha önce satılmış fiyatlar üzerinden verebilirsiniz. Beverly Hills ve çevresinde satılığa çıkan mülkler çoğu kez anında birkaç teklif alıyorlar. Satılma süresi 30 gün ile 45 gün arasında değişiyor. Amerika'da emlak satışı teklif kabulünden sonra bir ay sürer. Alıcıyı ve satıcıyı korumak için birçok açıklama vardır. Tapu sigortalıdır. Alınacak mülkün alt yapısından, çatısına, elektrik ve su sistemine, şömine bacasına, ısıtma ve soğutma sistemine kadar bilirkişi tarafından kontrol edilir ve rapor verilir. Böylelikle mülkü aldıktan sonra bir sürpriz olmaz. alım ve satımın doküman işlemlerini, para transferi işlemlerini ve tapu kaydını Escrow diye tabir ettiğimiz tarafsız firmalar yapar. Tapu tesliminde ortalama 100 sayfalık bir dosya oluşur. Müşterilerimizi temsil ederken bu dosyanın doğruluğunu ve bütünlüğünü bizler sağlarız. Bu işlemler yeni inşaat veya ikinci el satış için aynıdır. 

Amerika'da ev ya da iş yeri almak istersek ne yapmamız gerekir? 

The Bol Group olarak, Amerika'nın dışından özellikle Türkiye ve Çin'den birçok müşterimiz var. Amerika'da mülk alım satımı kısıtlama olmaksızın yabancılara açıktır. Ev ya da iş yeri almak isteyen vatandaşlarımız bize 1-310-980-3747 veya nihan@thebolgroup.com adresinden ulaşabilirler. Almayı düşündükleri mülkün yer, büyüklük, tip ve fiyatlarını belirledikten sonra uygun yapıları beraber inceler ve Amerika'da emlak marketinin ve alımının detaylarını anlatırız. Teklifler sözel verilmediğinden satış kontratını hazırlayıp elektronik imzaları için göndeririz. Anlaşmaya varınca işlemlere başlarız. Müşterilerimizin alış sırasında Los Angeles'ta olmaları gerekmiyor. Bütün işlemlerini biz kendi adlarına takip ediyoruz. Eğer ev kredisi alacaklarsa finans dokümanlarını Türkiye'deki Amerikan Konsolosluklarında noter huzurunda imzalıyorlar. 

Malum ABD Başkanı da emlak konusunda tecrübeli. Yeni Başkan ile birlikte sektörde bir değişiklik bekliyor musunuz? 

Önümüzdeki sene görevi alacak Başkan Donald Trump'ı şahsen tanıyorum. Meslektaşımızın başkanlık görevine getirilmesinin sektörümüz adına çok olumlu olacağına inanıyorum. Başarılarını emlak alım ve satım üzerine kurmuş olan Trump, emlak sektörünün gelişmesi için bütün faktörleri kullanacaktır.
Bu tabii kendi yatırımlarına da yardımcı olacaktır. Önümüzdeki 4 senede marketin kuvvetli bir şekilde yükseleceğini düşünüyorum. Amerika'da emlak yatırımı için çok iyi bir dönem.

Gelecekteki projelerinizden bahsedebilir misiniz? Türkiye için bir firmanız adına bir hareketlilik olacak mı?

Müşterilerimizin çoğunu yabancı yatırımcılar oluşturuyor. Çin hükümetinden aldığım davetler ile Çin marketine Amerikan emlak marketini tanıtma imkanı buldum. Aynı yapılanmayı Türkiye için de uygulamaya koymak planımız içerisinde. Türk yatırımcımız Los Angeles'ı çok seviyor. Prim garantisi ve yüksek kira getirisi olduğundan Türk yatırımcı talebinin gün geçtikçe daha da arttığını görüyoruz. 4 milyon dolara alınmış 3 yatak odalı bir dairenin kira getirisi ayda 20 bin dolar kadar olabiliyor. Kira getirisi Türkiye'de çok düşük. Yatırım kiraya verilmese bile her sene %5 ve %10 arası yaptığı prim ile çok cazip. Amacımız buradaki yüksek potansiyeli Türk yatırımcıya tanıtmak ve 15 senelik tecrübemiz ile vatandaşlarımıza Amerika'daki her türlü emlak yatırımlarında yardımcı olabilmek. 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altın fiyatları faiz kararı sonrası hareketlendi! Dolarda son durum ne?