Amerika'da halk sokağa döküldü 'Trump bizim başkanımız değil'

Donald Trump'ın ABD başkanı seçilmesinin ardından ülkenin çoğu eyaletinde halk Trump karşıtı protestolar düzenledi

10 Kasım 2016, Perşembe 18:51
A A

Donald Trump'ın ABD başkanı seçilmesinin ardından ülkenin çoğu eyaletinde halk Trump karşıtı protestolar düzenledi.

Trump’ın başkan seçilmesine karşı çıkan vatandaşların sokaklara akın etmesi zaman zaman tansiyonun yükselmesine de neden oldu. Bazı vatandaşlar "Benim başkanım değil" sloganları atarken, bazı gruplar da iş adamının resmini ateşe verdi.

New York’ta Trump’ın göç, eşcinsel hakları gibi konulardaki politikalarına karşı seslerini yükseltmek için ABD’liler Trump Tower’ın önünde toplandı. Polis, 5. Cadde’de bulunan gökdelen çevresinde geniş güvenlik önlemleri alsa da vatandaşların Trump Tower önünde toplanmasına engel olamadı. Sloganlar atan protestocular ile polis zaman zaman karşı karşıya geldi. New York’ta Trump karşıtı 15 eylemci gözaltına alındı.

Kalifornia'da ilginç protesto

Kalifornia'da ilginç protesto

Trump’ın başkan olarak seçilmesinin ardından Kaliforniyalı protestocular sosyal medya üzerinden çağrıda bulundu. İngiltere’nin AB’den ayrılması anlamına gelen "brexit"i örnek alan protestocular, ABD’den ayrılmak istediklerini dile getirdi. Bu isteğe de "calexit" ismini veren Kaliforniyalı protestocuların isteği sosyal medyada kısa sürede geniş kitlelere uzandı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.