Amerika'da isyan, halk sokakta

Geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen olayda, 18 yaşındaki Michael Brown, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Görgü tanıkları Brown'ın elleri havada olduğunu söylerken, polis tarafından yapılan açıklama “Silahına davranmak üzere olduğu için ateş açıldı” şeklinde oldu.

14 Ağustos 2014, Perşembe 18:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen olayda, 18 yaşındaki Michael Brown, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Görgü tanıkları Brown'ın elleri havada olduğunu söylerken, polis tarafından yapılan açıklama “Silahına davranmak üzere olduğu için ateş açıldı şeklinde oldu.

"Gencin öldürülmesinden sonra olayı protesto etmek üzere sokaklara dökülen Missourilerin öfkesi durulmadı. Olaylar dördüncü gününe girerken, halk polisle karşı karşıya geldi. Polis taş fırlatan göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Olaylarda 1 kişi ağır yaralalı, 6 kişi tutuklandı. Araçlar yakıldı.. Yaşanan olaylar Türkiye'de geçtiğimiz yıl yaşanan Gezi Parkı olaylarına benzetildi. özellikle ölen siyahi gencin 18 yaşında olması başta twitter olmak üzere sosyal medyada "Amerika'nın Ali İsmail Korkmaz'ı" yorumlarına neden oldu.

Clayton Adalet Merkezi karşısında toplanan kalabalık dağılmamak konusunda ısrarlı. öfkeli kalabalık ellerini havaya kaldırarak “İşte Brown bu şekilde öldürüldü diyerek olayları protesto göstaerilerine devam ediyor.

Posta212′ye açıklama yapan Ferguson Polis departmanı yetkilileri, olayın polis raporunda anlatıldığı gibi gerçekleştiğini ve Brown'ın elleri havada teslim olmak yerine silahına uzandığını açıkladı. Halkın olayı “Cinayet olarak proveke edildiğini ve sakin olmaları gerektiğini söyledi.

Obama yazılı açıklamasında, “Michael Brown'ın ölümü yürek burkucu. Ben ve (eşim) Michelle, (Brown'ın) ailesine ve çevresine bu çok zorlu zamanda en derin başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz ifadesini kullandı. Obama, Adalet Bakanlığı'nın yerel makamlarla olayı soruşturduğunu ve gerek görüldüğü takdirde kaynak desteği sağlayacağını belirtti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Prens Philip'in cenazesinde dikkat çeken detay! Kraliçe Elizabeth'in çantasında bakın ne vardı...