Amerika'dan Türkiye'ye Patriot PAC-3 füzesi

Amerika'dan Türkiye'ye Patriot PAC-3 füzesi

13 Eylül 2009, Pazar 11:56
A A

7.8 MİLYAR DOLAR 
Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı olan Savunma Güvenlik ve İşbirliği Dairesi (DSCA) Türkiye’ye, potansiyel olarak değeri milyarlarca doları bulabilecek uzun menzilli hava savunma ve füze savar füze sistemleri satımı için Amerikan Kongresi’nin iznine resmen başvurdu. İzin başvurusu, DSCA tarafından yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu. DSCA açıklamasında, bütün seçeneklerin Türkiye tarafından satın alınması durumunda, programın bedelinin toplam 7.8 milyar doları bulabileceği belirtildi. 
72 PAC-3 FÜZESİ 

Amerika’nın NATO ülkelerine yaptığı savunma satışlarında, DSCA’nın başvurularına iki hafta içinde Kongre’nin üst kanadı Senato’dan itiraz gelmezse satış izni otomatik olarak verilmiş kabul ediliyor. DSCA açıklamasında, potansiyel satışın, 13 ateşleme bataryası, 72 PAC-3 füzesi, çeşitli başka füze türleri ve ilgili diğer sistemleri içerdiği bilgisi yer aldı. Patriot PAC-3 sistemleri ABD’nin Lockheed Martin ve Raytheon şirketleri tarafından üretiliyor. 

UZUN MENZİLLİ
Patriot PAC-3 füzeleri uzun menzilli savunma silahı. DSCA açıklamasında ayrıca, “Türkiye PAC-3 füzelerini, kendi füze savunma kapasitesini ilerletmek, yurt savunma güvenliğini güçlendirmek ve bölgesel tehditleri caydırmak için kullanacaktır. Türkiye daha önce PAC-3 füzeleri satın almamıştır, ancak bunlardan etkili bir şekilde yararlanabilecektir” ifadesi de yer aldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.