Amerikan başkan eşlerinin 100 yıllık modası

Michelle Obama’dan ve Hillary Clinton'a,  Jackie Kennedy’den ve Nancy Reagan'a kadar, Amerika tarihinin First Lady’lerinin stilini inceledik. İşte geçmişten günümüze Amerika Birleşik Devleti başkan eşlerinin yemin balosunda giydiği 11 yıllık moda tarihi…  

19 Ocak 2017, Perşembe 18:56
A A

Tüm dünya Donald Trump’ın yarınki yemin töreniyle Beyaz Saray’ı Barack Obama’dan devralmasını beklerken biz kadınlar da Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni First Lady’si Melania Trump’ın hangi tasarım elbiseyi giyeceğini merak ediyor.Ne de olsa yemin törenini günü yapılan yemin töreni balosunda (Inaugural Ball) başkan eşinin stiliyle parlaması için ilk büyük organizasyon. Henüz Melania Trump’ın hangi tasarım elbise giyeceği henüz belli değilken gelin geçmişte hangi First Lady ne giymiş ona göz gezdirelim:

MICHELLE OBAMA - 2013

MICHELLE OBAMA - 2013

Michelle Obama, 2013 yılında genç tasarımcı Jason Wu imzalı kırmızı bir elbise tercih ederken, Kimberly McDonald mücevherleri ve Jimmy Choo marka ayakkabısıyla çarpıcı görünüyordu. Michelle Obama tarzıyla en iyi giyinen First Lady’ler arasındaydı. Her özel davette tercih ettiği elbiselerin tasarımcısı Jason Wu New York Times’taki bi röportajında Michelle Obama ile çalışmanın “onur olduğunu vurgulamıştı.

Michelle Obama - 2009

Michelle Obama - 2009

İşte Michelle Obama’nın Açılış Davetinde giydiği ilk elbise! Son dakikaya kadar hangi tasarımcının elbisesini giydiğini gizli tutan Obama geceye her zamanki gibi Jason Wu imzalı bir elbiseyle katılmıştı.Michelle Obama’dan önce sadece Amerika bazlı bir tasarımcı olan Wu, First Lady’i giydirdikten sonra dünyaca üne kavuştu.

Laura Bush - 2005

Laura Bush - 2005

Laura Bush ikinci döneminde halka karşı daha rahat davranmaya başladı. Kristallerle işlenmiş, buz mavisi Oscar de la Renta elbisesisiyle büyük beğeni toplamıştı.Laura ayrıca, 2001 Vogue fotoğraf çekimi ve 2004 Cumhuriyet Ulusal Konvansiyonu için de la Renta imzalı tasarımları tercih etti.

Laura Bush – 2001

Laura Bush – 2001

Eşi George W. Bush’un ilk yemin töreninde yurtsever mesaj verme adına aday olduğu eyalet Teksas’ın renklerinden kırmızı kristal işlemeli bir elbiseyle eşini temsil etmişti. 

Hillary Clinton – 1997

Hillary Clinton – 1997

1997'de Clinton’lar Washington’un en güçlü oyuncularındandı. 14 kez açılış balosu rekoru hala onlarda. Hillary Clinton, Oscar de la Renta tarafından tasarlanan bir elbise tercih etmişti. Clinton’ın bu elbiseyle birlikte giydiği pelerini Jackie Kenndy’nin Açılış Davetinde giydiği pelerine çok fazla benzediği de o dönem konuşulan konular arasındaydı.

Hillary Clinton – 1993

Hillary Clinton – 1993

Hillary ilk Açılış Davetinde daha önce hiç duyulmamış bir tasarımcının elbisesini giyerek tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Clinton’ın büyüdüğü yerde küçük bir butiği olan Sarah Phillips imzalı bu elbise ile Hillary “geldiğin yeri hiçbir zaman unutma mesajı vermeyi başarmıştı. 

Barbara Bush – 1989

Barbara Bush – 1989

Baba George W. Bush beyaz saraya geçtiğinde Barbara yeni babaanne olmuştu. 

Barbara Bush – 1989

Barbara Bush – 1989

Bu yüzden daha genç bir tasarımla davetlilerin karşısına çıkan Barbara, yönetim süresi ve sonrasında da Amerika’nın en ihtişamlı babaannesi olarak anılıyordu. 

Nancy Reagan – 1985

Nancy Reagan – 1985

Reagan’lar Beyaz Saray’a ihtişamı getirenler oldu. Her ne kadar 1981 yılında fazla harcama yaptıklarından dolayı eleştiri yağmuruna tutulsalar da Nancy’nin o dönem giydiği Galanos imzalı elbisesinin taşlarını dikmek tasarımcı ve çalışanlarının 300 saatini almış. 

Nancy Reagan – 1981

Nancy Reagan – 1981

Ronald Reagan ve Nancy Reagan’ın ilk Açılış Davetleri biraz olaylı geçti. Ekonomik krize rağmen Nancy’nin davette giydiği elbisesinin gereksiz lüks olduğu eleştrilmişti.

Rosalynn Carter – 1977

Rosalynn Carter – 1977

1977'de Amerika Birleşik Devletleri, bir petrol krizinin pençesine girdi ve ekonomik açıdan kötü bir döneme girdi. Başkan Carter, diğer başkanların aksine açılış partisini “Halkın açılış daveti olarak değiştirdi ve biletleri de 25 dolardan çıkardı. Bu nedenle Rosalynn'in elbisesi daha az resmi olmak zorundaydı. Çözümü, kocası 1971'de vali olunca giydiği altın kaplamalı, kürklü ve kolsuz bir şifon elbisede buldu. 

Pat Nixon – 1969

Pat Nixon – 1969

Martin Luther King'in öldürülmesinin ardından, Nixon yönetimi ülkenin düzeni, barışı ve istikrarı için yasaların yeniden tasarlanmasını teklif etti. Pat Nixon, altın ve gümüş ile işlemeli parlak bir sarı cüppe seçti. Sarı neşeli bir renktir ve siyasi partiler açısından tarafsızdır. 

Lady Bird – 1963

Lady Bird – 1963

Lady Bird Johnson muhtemelen bir First Lady’nin yaşadığı en büyük zorluklardan birini yaşadı. John F. Kennedy’nin süikatstından sonra Beyaz Saray’a geçmek onlar için acı tatlı bir an oldu. 

Jackie Kennedy – 1961

Jackie Kennedy – 1961

Jackie Kennedy First Lady’nin duruşunun ne kadar kusursuz olması gerektiğini en iyi vurgulayan başkan eşlerinden. 32 yaşında stiliyle çoktan dünya çapında ikon olmayı başarmıştı. 

Jackie Kennedy – 1961

Jackie Kennedy – 1961

Diğer First Lady’lerin aksine Jackie kendi kıyafetlerini Ethan Frankou yardımıyla kendi tasarlamayı tercih etti.Sadece olgunluk göstermekle kalmadı, aynı zamanda kamusal imajı üzerindeki kontrolünü de gösterdi. Kırık beyaz, kolsuz, ipek şifon elbisesi, gümüş ipliklerle işlenmiş pelerini o dönemin moda tarihine damgasını vurmuştu. Zaten Beyaz Saray’a giriş yaptığı andan itibaren tüm dünya onun ne giydiğini adım adım izliyordu.

Mamie Eisenhower – 1953

Mamie Eisenhower – 1953

Eisenhower, zafer kazandıktan sonra göreve başladı ve ulus başkanlığında ülkeyi refaha kavuşturdu. Mamie Eisenhower'ın elbisesi de bunu yansıttı ve hiçbir masraftan kaçınılmadı. Şeker pembesi elbisesi 2 bin adet elmastan oluşuyordu. Mücevher çantası bile 3 bin 456 pembe inciyle kaplıydı.

Elizabeth Truman - 1949

Elizabeth Truman - 1949

Resmi yemin töreni davetleri, 1949'da Harry S Truman'ın ikinci dönemine kadar geri getirilmedi. Roosevelt 1945 öldüğünde Truman dünya savaşını bitirmek için göreve getirildi.  Özel hayatını özel tutma konusunda oldukça kararlı olan Elizabeth, bir hanımefendinin gazetelerde hayatında yalnızca üç kez; doğumda, evlilikte ve ölümünde görünmesi gerektiğine inanıyordu. O zamanın karanlık enerjisini yansıtan bir siyah kadife pelerin giymiş tek bir fotoğrafı var. Ancak, daha sonra elbise “Smithsonian First Lady’lerin Açılış Daveti Elbiseleri koleksiyonuna bağışlandı.

Eleanor Roosevelt - 1941

Eleanor Roosevelt - 1941

Eleanor'un eşi Franklin Roosevelt, 1933, 1937, 1941 ve 1945 yıllarında Başkomutan olarak seçildi.Açılış davetleri resmi olarak eski haline getirilmemiş olmasına rağmen, Eleanor, modaya pek ilgi duymadığı halde, Amerikan tarihindeki en iyi elbiselerden birini giymeyi başardı. Eleanor Roosevelt, 1945 açılış resepsiyonunda dantelli, pullu bu pembe krep elbiseyi giydi. Onu son açılış kutlaması da bu olacaktı.

Lou Hoover – 1929

Lou Hoover – 1929

Herbert Hoover'ın devir teslim daveti o dönem "hayırseverlik" olarak bilinen özel parti olarak düzenlendi ancak Hoover’lar bu davete katılamadı.  Lou geçit törenindeyken yağmurun azizliğine uğradı ve sırılsıklam olduğu sadece at ve arabada halka açık bir alaya binmek zorunda kaldı.

Grace Coolidge - 1923

Grace Coolidge - 1923

Açılış davetinde Grace Coolidge, siyah kadife, dantelli altın detay süslü bir gece elbisesi giydi. 

Florence Harding - 1921

Florence Harding - 1921

1921'de Florence Harding'in kocası Warren G Harding, tasarruf için iyi bir örnek oluşturmayı istedi ve açılış balolarını sona erdirmeyi seçti. 

Edith Wilson - 1913

Edith Wilson - 1913

Ne yazık ki Edith Wilson'un kocası Woodrow açılış balolarının çok pahalı ve ciddi vakit kaybı olduğu düşüncesiyle baloları iptal etti.

Lady Helen Taft 1909

Lady Helen Taft 1909

Helen Taft, parlamayı başaran First Lady’lerdendi . Beyaz şifona altın işlemeli zarif elbisesiyle gelecekteki başkan eşleri için çıtayı bir hayli yükseltti.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.