Amfizem, sigara içenlerde daha sık görülüyor

Solunum yetmezliğine yol açan yaygın bir kronik hastalık olan amfizemin, sigara içenlerde görülme olasılığı daha yüksek

21 Mart 2016, Pazartesi 09:47
A A
Amfizem, sigara içenlerde daha sık görülüyor

Amfizem, akciğerdeki hava keseciklerinin gerilip genişlemesi sonucu kesecikleri birbirinden ayıran ince duvarların yırtılması ve bu nedenle organın esnekliğini kaybetmesiyle oluşan, solunum yetmezliğine yol açan yaygın bir kronik hastalık.

Amfizemin, hayatı eziyete çevirebilecek nitelikte bir hastalık olduğunu vurgulayan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Sami Bayram, hastalığın sigara içen kişilerde görülme oranının yüksek olduğunu söyledi.

Toplumda sigarayla ilişkilendirilen hastalığın sadece kanser olduğunu vurgulayan Bayram, bu alışkanlığın kanser dışında başka rahatsızlıkları da beraberinde getirebildiğini anlattı.

SİGARA İÇEN HERKES AMFİZEME YATKIN OLUYOR

Sigaranın neden olduğu hastalıklardan birinin amfizem olduğunu aktaran Bayram, "Sigara içen herkes, bir tane de içse 10 tane de içse 3 paket de içse amfizem hastalığına yatkın kişi olarak kabul edilir. 'Amfizem' dediğimiz, akciğerin hacminin arttığı, hava yollarının genişlediği bir hastalıktır türüdür. Hava yollarının genişlemesi kişi için çok sorunlu bir olaydır. Oradaki yapının bozulması ve akciğerin gerçek görevini görmemesi anlamına gelmektedir. Bu durumda akciğer, kirli havayı alıp temize çeviremez. Akciğerdeki genişleme arttıkça bu daha da zorlaşır ve hastanın yaşam kalitesi gittikçe düşer" dedi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...