Bir Saray mutfağı hikayesi: SAİT HELVACI

23 Temmuz 2018, Pazartesi 12:18
Sait Helvacı, Osmanlı Saray Baş Aşçılığı ile en üst payeye ulaşan ve beş kuşaktan beri devam eden mutfak sanatını, Pendik'teki restoranında lezzetseverlerle buluşturuyor...

Sait Helvacı, büyük dedesi İmam Sait'in Sultan II. Mahmud'un Beylerbeyi Sarayı'nda baş aşçı (Çaşnigirbaşı) olması ve sultan tarafından 'Helvacı' ünvanı almasından bu yana, beş kuşaktır devam eden mutfak hikayesini 'Sait Helvacı' markası altında günümüze taşıdı. Pendik'teki restoranında Anadolu mutfağı, et, kebap, taş fırından lezzetler, enfes saray tatlıları ve zengin kahvaltıyı lezzetseverlerin beğenisine sunuyor. Öncelikli amacının müşteri memnuniyetini, ürün ve hizmet kalitesini her zaman zirvede tutmak olduğunu söyleyen Helvacı, sundukları ürünleri "Osmanlı ve Türk kültürünün lezzetleri deneyim üstünlüğü ve eşsiz tadı ile ruhunuzu besleyecek" sözleriyle anlatıyor.

 

6 dünya birinciliği  

Sadece restoranındaki lezzetleri müşterileriyle buluşturmayan Sait Helvacı, 'Uluslararası Gastronomi' alanında da ülkemiz adına önemli başarılara imza attı. Uluslararası yemek yarışmalarında 6 kere 'Dünya Birinciliği' elde eden Sait Helvacı, jüri koltuklarında da oturdu.

Uluslararası yemek yarışmalarının Oscar'ı olarak kabul edilen 'Boocus'dor'un 12 jüri üyeliğinden birini gerçekleştirdi. Romanya'da gerçekleşen yemek yarışmasında Onursal Jüri Başkanı olarak görev yaptı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2016 Ekim'de yurt dışında ülkemizi temsilen 'Gastronomi Elçisi' ünvanını aldı.

GÜNCEL HABERLER